Robin Stria natočil dokumentární film o Romech na Kavkaze

16. prosinec 2017

Dokumentarista Robin Stria a skupina dalších mladých Romů vyjeli ve spolupráci s neziskovou organizací Nesehnutí Brno poznávat život, jazyk a kulturu Romů na Kavkaze, konkrétně v Gruzii a Abcházii. Z tohoto setkání vznikl krátký dokumentární snímek, který měl premiéru v listopadu v Muzeu romské kultury. Na promítání se vypravila Silvie Čechová.

Je krátce po skončení prvního filmu Robina Strii, který se jmenoval ‚Ať jsi Rom kdekoliv na světě, pořád jsi Rom‘. Film vznikal ve spolupráci se skupinou Nesehnutí, jejíž členku, Lucii Čechovskou, tu mám rovněž vedle sebe. Nejprve se chci zeptat Robina Strii – kde vůbec vznikl nápad na Váš film? Proč zrovna na Kavkaze a proč se skupinou Nesehnutí?

„Nápad na film vznikl během jednoho setkání mě a Lucky, kde jsem se dozvěděl, že skupina Nesehnutí plánuje studijní výlet, resp. stáž. Dostal jsem nabídku, že by mi Nesehnutí pomohli připravit projekt i natáčení filmu. Následovalo výběrové řízení na účastníky výjezdu. Díky dobré společné přípravě byl projekt nakonec posouzen a vybrán a my mohli vyjet.“

Zeptám se teď Lucie Čechovské – mohla byste krátce představit skupinu Nesehnutí? Co je hlavní myšlenkou této neziskové organizace?

Premiéra filmu Ať jsi Rom kdekoli na světě, jsi pořád Rom

„NESEHNUTÍ je zkratka NEzávislé Sociálně Ekologické Hnutí. Máme několik programů, které se věnují ekologickým nebo environmentálním tématům. Dále podporujeme různé občanské společnosti, občanské iniciativy. Součástí toho je i program Cesta iniciativy, který organizoval zmíněný výjezd. Do činnosti zapojujeme různé mladé, aktivní lidi, právě aby poznávali jiné občanské iniciativy v zahraničí, kde pracujeme.“

V úvodníku filmu se píše, že jde o cestu a setkání Romek a Romů. Jaké to setkání bylo? Překvapilo vás něco?

Robin Stria: „Od začátku jsem se na to setkání moc těšil. Velmi mě zajímalo, jak tam ti Romové žijí a byl jsem překvapen tím, že je to skutečně jako by se u nich čas zastavil před sto lety. Nakonec mě ale nejvíc překvapilo to, jak fungoval tým. Tím, že je Mižu vystudovaný romista a tím že, Sára je žena, jsme se měli možnost setkat s lidmi, se kterými bych se normálně nesetkal, pokud bych cestoval sám. Zjistil jsem, že je velmi důležité umět romsky. Velmi mě u srdce zahřálo milé lidské setkání s Romy na úrovni rodinné atmosféry, kterou pro nás ti lidé dokázali vytvořit.“

Děti z romské vesničky Gačiani mohou chodit do školy vzdálené pět kilometrů, dopravní spojení ale chybí

Lucie Čechovská: „To je pravda. Ve filmu mnohokrát zazní vzkazy mířené k českým Romům. Všechna přání jsou opravdu srdečná.“

Jak moc je život tamních Romů odlišný?

Robin Stria: „Rozdíl vnímám v té tradičnosti. Ti Romové tam do jisté míry pořád žijí tradiční, kočovný život. Živý se prodejem různých výrobků, které buď koupí, nebo vyrobí.“

Plánujete do budoucna nějaký podobný projekt? Výlet za Romy nebo film na jiné téma? Nebo úplně jinou oblast?

„Tím, že jsem začal studovat, tak mám možnost odjet do Kazachstánu. Ale důležitější než tohle cestování je pro mě myšlenka, že to lokální je nejvíc fér. Proto si myslím, že je nejdůležitější ovlivňovat společnost co nejlokálněji, v místě, kde žiju. Svým vlastním příkladem a tím, co dělám.“

autor: Silvie Čechová
Spustit audio