Řidiči v Lounech už nedostávají za špatné parkování botičku. Vybírat pokuty se ale městu nedaří

Placené parkování
Placené parkování

Radnice v Lounech zahájila na počátku roku experiment, který by měl podle vedení města vychovat řidiče a snížit náklady městské policii. Strážníci tak až do března nenasazují na špatně zaparkovaná auta tzv. botičky. Na místo toho dávají na sklo vozu upozornění o přestupku s výzvou o zaplacení pokuty. Řidiči se ale k placení pokut nemají.

„To nebude o zásadní ekonomické úspoře. Naopak může být zatížen ten aparát administrativou při následném vyřizování přestupků. Motivace to uhradit a dodržovat ty předpisy bude daleko menší…“ varoval radnici v Lounech už na dříve velitel lounské dopravní policie Jiří Král.

Nápad nenasazovat tzv. botičky se mu nelíbí. Obává se i toho, že přibude řidičů, kteří na upozornění o přestupku nebudou reagovat. A zatím to vypadá, že má pravdu.

„Máme tři na místě zaplacené pokuty a čtyři, které se budou předávat správnímu řízení,“ konstatuje starosta Loun z Unie pro sport a zdraví Radovan Šabata.

Ze sedmi špatně zaparkovaných aut od počátku roku čtyři řidiči pokutu nezaplatili. Velkou kritiku od radních i řidičů sklidili strážníci hned na počátku ledna, když v hustém sněžení botičky nasazovali. Nemohli jinak, tzv. parkovačky, tedy upozornění na přestupek, se totiž pod stěračem na čelním skle auta rozpouštěly.

„Kontaktovali jsme asi tři města, nebudu je jmenovat, a ptali jsme se, jak řeší parkovačky, když je špatné počasí a oni je k mému překvapení neřeší vůbec. To si já nedovedu představit, že bychom neřešili dopravní přestupky, protože je zhoršené počasí,“ konstatuje Šabata.

Místo okamžitého řešení botičkou se teď přestupky musí zabývat úředníci. A navíc se neušetří

A tak radnice vymyslela zlepšovák - upozornění na přestupek dává do fólií a lepí je na boční okénko u řidiče. Pokud by strážníci rovnou nasadili botičku, město by vybralo pokutu hned. Namísto toho se teď pokutami budou zabývat další úředníci.

Strážníci přitom neušetří ani za benzín, musí totiž po nafocení špatně zaparkovaného vozu jet na služebnu a fotky uložit do počítače. A na některé řidiče si s tzv. parkovačkou zřejmě nepřijdou vůbec.

„Teď se nám tady objevilo vozidlo s anglickou SPZ, stálo v místě, kde je parkovací automat, nemělo zaplacený řádný poplatek, z toho důvodu byla daná ta parkovačka. Díky tomu, že je to cizinec, tak se nám nepodaří zjistit majitele toho vozidla,“ popisuje ředitel lounské městské policie Radek Balaš.

Zatím se tedy obavy dopravních policistů beze zbytku naplňují. Lidé pokuty neplatí a počet špatně zaparkovaných aut neklesá. Jestli se z experimentu stane trvalý stav, bude jasné po jednání vedení města v březnu.