Richard Haasis – podnikatel, který zásadně změnil tvář Jablonce nad Nisou
I když se na severu Čech nenarodil, v Jablonci nad Nisou je považován za jednoho z těch, kteří město změnili. Richard Haasis byl na přelomu 19. a 20. století jedním z nejváženějších místních podnikatelů.
Narodil se v roce 1843 v Berlíně. Do Jablonce přišel v roce 1865, aby zde pracoval pro obchodníka Eduarda Dresslera. Ten byl partnerem světoznámého exportéra bižuterie Wilhelma Klaara.
A právě Klaar později Haasise v Jablonci angažoval pro účely vedení nákupní pobočky své firmy. Hassis jí ale brzy proměnil v úspěšný a prosperující obchodní dům, který se nacházel v Podhorské ulici.
Nakonec se Haasis stal Klaarovým obchodním společníkem a podílníkem.
Firma Klaar byla na konci 19. století největším exportérem jablonecké skleněné bižuterie. Pobočky měla dokonce i v Paříži, Moskvě nebo Londýně.
Richard Haasis byl od roku 1880 také ředitelem jabloneckého Spořitelního a záložního spolku. Štědře finančně podporoval kulturní a vzdělávací aktivity. Patřil k čelním představitelům evangelické církve. Za své zásluhy obdržel Řád železné koruny.
Na počátku první světové války postavil Haasis společně se synem v Rychnově vlastní továrnu na produkci galalitu, což je hmota, ze které se vyrábějí knoflíky a spony. Brzy ale zkrachovala.
Richard Haasis zemřel v Rychnově v roce 1916.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.