René Matoušek – odvážný disident s tragickým koncem, rodák z Ústí nad Labem
Když jako řidič tramvaje pouštěl cestujícím na trase mezi Libercem a Jabloncem Krylovy protestsongy, lidé ze strachu vystupovali. Severočeský disident René Matoušek byl ale za normalizace odvážnější než oni, což ho přivedlo do vězení.
Narodil se v roce 1951 v Ústí nad Labem. Po škole se přestěhoval na Liberecko. Hluboce ho zasáhly události roku 1968. Rozhodl se, že uteče na Západ.
Když ho na hranicích v 18 letech chytli, skončilo to pouze nafackováním od pohraničníka. Už za několik dní ale přestříhal dráty znovu. Tři čtvrtě roku si potom odbyl ve vazbě na Ruzyni.
Podruhé přišel Matoušek o svobodu, když v roce 1982 burcoval lidi k odporu s odkazem na polskou Solidaritu. Dostal rok a půl natvrdo, a k tomu další čtyři měsíce za dopis do Svobodné Evropy.
Na plzeňských Borech potkal Václava Havla a podepsal Chartu 77. Manželka se s ním ale rozvedla a estébáci mu po propuštění otrávili psa.
17. listopadu 1989 se Matoušek ocitl u soudu za shánění podpisů pod petici Několik vět. Charakterní soudce Stanislav Černý ho ale k překvapení všech osvobodil.
Matoušek byl z polistopadového vývoje rozladěný. Vadilo mu, že se do funkcí dostali kariéristé. Zemřel za nevyjasněných okolností v březnu 1992, kdy byl nalezen oběšený na kravatě zavěšené na pantu u dveří.
Mnozí dodnes věří, že šlo o pomstu estébáků nebo bachařů, jejichž skutky Matoušek jako člen prověrkové komise rozkrýval. Pravdou je, že událost byla tehdejšími orgány velmi podivně vyšetřená a ukončená.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka