Rebarbora je zdravá zelenina. Ne ale pro každého
Rebarbora přišla do Evropy z Číny a Mongolska. Její správná příprava je velmi důležitá. Teprve když správně zacházíte s kyselinou šťavelovou, kterou rebarbora obsahuje, dokáže vaše tělo využít zdraví prospěšné látky, které jsou v ní skryté.
Trpká chuť rebarbory se po úpravě změní na chutnou jablečně–citrónovou. Udělat si z ní můžete džem nebo koláč, navíc i prospívá zdraví.
Rebarbora obsahuje třísloviny, antioxidanty, silice, bílkoviny, sacharidy, samozřejmě vlákninu, také železo, fosfor, draslík nebo zinek, dále omega 3 a omega 6 kyseliny, vitaminy A, B, C, i D, betakaroten i kyselinu listovou.
V lidovém léčitelství se z rebarbory využívá kořen, nikoli řapíky, a to ve formě prášku. Ten umí třeba zastavit průjem – pozor ale, v menších dávkách. Naopak při zácpě můžeme užít půl kávové lžičky prášku – účinek se dostaví asi za 8 hodin.
Kontroverzní látkou, kterou rebarbora obsahuje, je kyselina šťavelová. Kvůli té by si rebarboru měli odpustit ti, kteří trpí revmatismem, dnou nebo ledvinovými kameny.
Rebarboru by rozhodně neměli konzumovat lidé s problémy s ledvinami, močovým měchýřem a ti, kteří mají problémy se žaludečními kyselinami.
Související
-
Čekanku zařaďte do svého jídelníčku především v zimě, kdy tělu chybí salátová zelenina
Listová čekanka byla oblíbenou zeleninu už v antické kuchyni. Už tehdy si lidé všimli, jak příznivý stav má na jejich zdraví.
-
Krvavec toten pomůže při křečových žilách, zánětech ledvin i akné. Dá se konzumovat i jako zelenina
Krvavec toten nebo také toten lékařský má ve svém oddenku spoustu zdraví prospěšných látek. Tato trvalka roste divoce v podhorských i horských oblastech.
-
Denivka není jen potěchou oka. Dá se také jíst jako zelenina
Denivky nechyběly na žádné zahrádce našich předků. Lidé je pěstovali nejen pro jejich krásu, ale i jako zeleninu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.