Raritní ptačí druh zdokumentovala fotografka u Pravčické brány

Pěvuška podhorní (Prunella collaris)
Pěvuška podhorní (Prunella collaris)

Unikátní ornitologické pozorování se podařilo 20. ledna 2019 fotografce Kateřině Podhorové. Při vycházce k Pravčické bráně zachytila na jednom z vyhlídkových míst pěvušku podhorní.

Pražská fotografka, která národní park pro krásu jeho krajiny navštěvuje jen občas a v zimě sem přijela vůbec poprvé, tento pro České Švýcarsko raritní druh díky své specializaci na fotografování avifauny poznala a výskyt pěvušky zdokumentovala.

„Chvilku jsme pěvušku pozorovali, jak chodí po skále, pravděpodobně hledala potravu. Pak se nám po pár minutách ztratila z dozoru. Pohybovala se od nás relativně blízko, vypadalo to, jakoby jí vůbec nevadila přítomnost naše či jiných turistů,“ komentovala setkání s pěvuškou Kateřina Podhorová.

Pěvuška podhorní je skutečná rarita. Na území Českého Švýcarska nebyla dosud nikdy pozorována.

„Je to druh hnízdící nad horní hranicí lesa a jedinou pravidelnou oblastí, kde vzácně hnízdí, jsou Krkonoše. Občas zahnízdí i na jiných horských lokalitách v ČR. Zimuje v nižších polohách, a to je i tento případ. Paní fotografka měla skutečné štěstí. Nelze zatím předjímat, zda to byl jen náhodný výskyt, či je její zimování u nás pravidelnější. Budeme se na to muset trochu zaměřit,“ slíbil ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko Pavel Benda.

Spustit audio
autor: Daniela Pilařová|zdroj: Národní park České Švýcarsko

Související