Radovan Fořt – všestranný československý cyklistický reprezentant, rodák z Ústí nad Labem

17. květen 2024

Jedním z československých reprezentantů, který se v roce 1986 zúčastnil tzv. radioaktivního závodu Míru, byl i ústecký rodák Radovan Fořt. Rodnou zemi reprezentoval nejen v silniční cyklistice, ale také v cyklokrosu a na horských kolech.

V mládí koketoval s hokejem, ale nakonec zvítězilo kolo. Na juniorském mistrovství světa v cyklokrosu v roce 1982 skončil třetí. Později ovládl dvakrát domácí šampionát. V roce 1991 se stal mistrem Československa mezi amatéry a o dva roky později získal zlato i v poli profesionálů.

Na olympijských hrách v Atlantě v roce 1996 závodil Fořt v kategorii horských kol. Skončil čtyřiadvacátý.

Jako silniční cyklista jel jednou závod Míru. Ten startoval v Kyjevě pouhých 10 dní po výbuchu Černobylu. Polovina světa tam kvůli radioaktivitě neodjela, takže počet jezdců se smrsknul pouze na 64.

Nebezpečí si Fořt podle svých slov neuvědomoval. S rakovinou se po letech potýkal kolega z týmu Josef Regec, který tehdy vyhrál etapu a skončil celkově sedmý.

Synové Radovana Fořta se sportovně nepotatili. Dominik hraje vrcholově volejbal a Tomáš hokej. Jejich otec má v současné době v Lanškrouně prodejnu a servis kol.

autor: Milan Knotek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.