Psi trpí v horku mnohonásobně víc než lidé. To si mnozí majitelé neuvědomují

18. červenec 2018

Tak jako my zvyšujeme příjem tekutin, musíme také dohlížet na případnou dehydrataci a přehřátí našich mazlíčků, které by mohlo mít jinak i fatální následky. Existuje několik tipů a rad, jak předehřátí domácích zvířat předejít. Například jim namáčet tlapky do chladné vody.

Horké počasí sužuje nejen nás, ale také naše zvířecí mazlíčky. Často si neuvědomujeme, že vysoké teploty vadí psím společníkům mnohonásobně víc než nám lidem.

Obecně se uvádí, že se pes může začít přehřívat už v 25 °C.

Chovatelka Dagmar Cestrová nám poradila, jak bychom mohli pomoci našim psům, aby se nepřehřáli: „V těchto horkých dnech bychom u sebe měli nosit na procházky láhev s vodou a dávat pejskovi pít, protože tím se průběžně chladí. Neměla by to být ledová voda, ale měla by být studená. Doma ho můžeme zchladit v kýblu s vodou, kam ponoříme postupně všechny packy, ochladíme mu i bříško a slabiny“

Když se ale pes přeci jen přehřeje, měli bychom ho nejdřív postupně ochladit a poté ho okamžitě dovézt k veterináři. V uzavřeném prostoru přitom psovi k přehřátí stačí jen 10 až 15 minut.

Může to být ale i venku při tělesné aktivitě. Pejsek začne rychle dýchat a dále mu začínají červenat sliznice.

„Jazyk je takový světle červený, ale to je už náznak krize. dále mu červenají oči, které začne kulit. Když jazyk začne fialovět, tak je to už vážná krize, protože to znamená, že mu v těle chybí kyslík,“ říká Dagmar Cestrová.

Je důležité ochladit psa chladnou, ale ne ledovou, vodou. „Chladíme mu packy. Můžeme mu namočit břicho a místa, kde má méně srsti,“ doporučuje Cestrová.

Při těchto teplých dnech doporučuje také poupravit procházkový režim. Na delší procházku bychom měli chodit buď hned ráno, nebo až večer, kdy asfalt není tak rozpálený a i vzduch je o něco příjemnější.

Doma bychom pak měli myslet na to, aby pes měl k dispozici neustále příjem vody, ta by měla být chladná, ale ne ledová.

autoři: Renáta Filipi , Kateřina Klabzubová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.