Pšenice jako zelená superpotravina? Ano, spolu s ječmenem a řasou chlorela
Pšenice patří, společně se zeleným ječmenem, k nejvíce vyváženým potravinám, které můžeme v přírodě najít. Obě tyto rostliny jsou výborným zdrojem chlorofylu. Dopřejte si je při vysoké fyzické a psychické zátěži, nebo když chybí čerstvá zelenina.
Sušený prášek z mladých zelených výhonků pšenice obsahuje minerály, enzymy i bílkoviny. Jedna lžička mladé pšenice navíc nutričně odpovídá několika kouskům zeleniny.
Pšenice obsahuje vitaminy B a E, beta karoten, železo, vápník, hořčík, jód, ze stopových prvků, např. selen, chrom, lithium a mangan. Ale pozor, není pšenice jako pšenice!
Pšenice, která dnes slouží k výrobě pečiva, včetně toho celozrnného, sušenek, krekrů, těstovin, snídaňových cereálií a dalších, není tou samou pšenicí, kterou naši předkové mleli pro svůj každodenní chléb. Za posledních několik desítek let prošla dramatickou proměnou.
Pšeničné odrůdy byly podrobeny křížení, aby plodina lépe odolávala suchu a plísním. Ale hlavně… aby se co nejvíce zvýšil výnos.
Zásadní změny v genetickém kódu moderní průmyslové pšenice nezůstaly bez následků. Není žádným tajemstvím, že po jídlech s vysokým obsahem pšenice se tloustne. I když celozrnnou pšenici horlivě propagují někteří tzv. „odborníci“ na výživu, pamatujte, že způsobuje chuť k jídlu – tak si na ní dejte pozor, pokud jste se rozhodli hubnout!
Související
-
Quinou neboli merlík chilský pěstují v Jižní Americe už 5000 let. Je to tzv. „superpotravina“
Staří Inkové nazývali quinou příhodně – „matka zrn“. To proto, že dodávala sílu jak malým dětem, tak udatným válečníkům.
-
Avokádo je uznávanou superpotravinou. V některých zemích mu říkají aligátorská hruška
Avokádo je bohaté na živiny. Obsahuje i celkem hodně tuku, takže má dost kalorií. Když si ho ale rozdělíte na třetiny a každý den sníte jen jednu, rozhodně neztloustnete.
-
Konopí – superpotravina i lék na duši
Kosmetika, léčiva, potraviny, oděvy, stavebnictví, automobilový průmysl. Konopí má opravdu široké uplatnění. Jeho léčebné účinky jsou známé od nepaměti. Může pomoci...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.