Proti bronzovým z MS naši fotbalisté exhibovali, a vyhráli 4:0

1. květen 2003

Čtyři branky si z Teplic odvážejí fotbalisté Turecka, kteří prohráli v přátelském utkání s českou reprezentací 0:4. Všechny góly padly už v první půli, a postarali se o ně Rosický, Koller, Šmicer a Baroš. Mužstvo, které na loňském MS v Koreji a Japonsku obsadilo třetí příčku, nepředvedlo na severu Čech skoro nic, a s ostudnou porážkou odjíždí zaslouženě.

Střelecký koncert načala Brücknerova parta už v 75. vteřině zápasu. Baroš vybojoval na polovině hřiště míč, který dotáhl až k šestnáctce, kde Koller připravil ideální střeleckou pozici pro dortmundského spoluhráče Rosického, a ten střelou z hranice vápna rozjásal zaplněná Stínadla poprvé. Rosický zůstal jen tři sekundy za rekordním počinem Šmicera, který před rokem proti Jugoslávii načal podobné střelecké hody. Turci přijeli na zápas až hodinu před výkopem z hlavního města a myšlenkami byli asi ještě u pražských pamětihodností. Brücknerova parta rozjela svůj obvyklý presinkový rej, s nímž si temperamentní soupeř nevěděl rady. Takřka každá akce domácích končila střelou, nebo dokonce brankovou příležitostí. V šesté minutě se řítil po Rosického uličce sám na branku Baroš, ale Rüstü mu pádem pod nohy šanci zmařil, podobně jako vzápětí Jankulovského hlavičku. Jenže pak přišla čtvrthodina, kdy se Turci definitivně zlomili. V 21. minutě posadil Poborský centr na hlavu Kollerovi, a ten svůj tým zklidnil už 24. reprezentačním gólem. Kombinace na jeden dotek, kolmice na pohyblivé hroty, ale i hra na parádu. To všechno předváděli čeští reprezentanti hučícím tribunám, na nichž už se dávno rozjela mexická oslavná vlna.

Soupeř se ale ještě nevzdal a možná by se mu i povedlo zkomplikovat dění na trávníku, kdyby Ilhan při své šanci netrefil z metru pouze tyč. Místo gólu se navíc ještě zranil a skončil na nosítkách. Turci otáleli se střídáním, a než byli znovu v plném počtu, inkasovali potřetí: Baroš předvedl jeden ze svých ostrých výpadů do pomalé obrany a jako na zlatém tácu předložil míč Šmicerovi, který už jej pouze zblízka dorazil do sítě. Ještě jednou se pak mohli dostat Turci znovu do zápasu, ale před poločasem ani kanonýr S. Hakan nedokázal zblízka trefit odkrytou branku. A sedm minut před přestávkou přišla další česká kombinace, při níž Rosický předložil cizelérský pas Barošovi a ten rozvlnil síť za Rüstüm počtvrté. Češi si mohli vychutnat potlesk vestoje, kterým je vyprovodili fanoušci do kabin, a soupeř se asi netěšil na ostrá slova svého kouče. Ani v druhém poločase domácí tým neubral ze své převahy, ale ta už nebyla tak produktivní. Rosický sice dál mistrně režíroval hru mužstva, ale jeho spoluhráči několik dalších slibných možností promarnili. Ale vyznamenal se i náhradník v turecké brance Omer, který chytil Barošovu dělovku z 20 metrů a zneškodnil gólovou přihrávku Štajnera k Barošovi. Úroveň zápasu však už nebyla tak vysoká, mnohočetná střídání na obou stranách tradičně sebrala potřebnou souhru a dění už nemělo takový spád. Přesto se Stínadly neslo hromové 'kluci, děkujem'.

Česká republika - Turecko 4:0 (4:0)

Branky: 2. Rosický, 21. Koller, 27. Šmicer, 38. Baroš.
Rozhodčí: Szabó - Kispál, Hegyi (všichni Maď.).
ŽK: Šmicer - Okan.
Diváci: 14.156.

autor: vbi
Spustit audio