Příští rok by měla začít stavba prvních horských útulen v Krušných horách

23. listopad 2023

Dvě první útulny by měly během příštího roku vzniknout v Krušných horách. Jedna v Adolfově na Ústecku, druhá u Kraslic na Sněžné na Karlovarsku.

Stavbu útulen iniciovala Destinační agentura Krušnohoří spolu se zakladatelem projektu Stezka Českem Martinem Úblem. Stavba jedné útulny vyjde zhruba na 750 000 korun.

„Příští rok se chceme pokusit realizovat první dvě útulny – na Adolfově a u Kraslic na Sněžné, nakonec by jich ale mělo být dvanáct. Věříme, že ty první dvě dokážeme zrealizovat do konce srpna 2024,“ přiblížil Jan Kerner z Destinační agentury Krušnohoří.

Krušné hory. Panorama okolí Moldavy a Cínovce

Obě stavby projektoval Ondřej Bundil. „Je to projektováno jako jednoduchá dřevostavba o obdélníkovém půdorysu, zastřešená plochou střechou. Má to být soběstačné, to znamená fotovoltaická elektrárna na střeše, aby si tam lidé mohli třeba dobít telefon. Měla by tam být i kamínka, aby se tam lidé mohli zahřát. Bude tam i místo na spaní pro osm lidí,“ popisuje Bundil.

Útulny usnadní turistům putování po Stezce Českem

Jedna z útulen bude stát v Adolfově, jen několik desítek metrů od parkoviště před místním hotelem a restaurací.

Adolfov spadá pod obec Telnice, její nezávislý starosta Jan Doubrava nápad s útulnou vítá, kdo ji bude a za kolik udržovat, ale ještě není jasné. „To ještě musíme s destinační agenturou dotáhnout do konce, samozřejmě jsme ale připraveni se na tom nějak podílet,“ dodává.

Přes Adolfov na Ústecku stejně jako Sněžnou na Karlovarsku vede projekt Stezka Českem. Její zakladatel Martin Úbl říká, že útulny by měly být její nedílnou součástí.

Čtěte také

„Ten systém těch nouzových nocovišť a útulen dává smysl v tom, že lidé budou vědět, že tam jsou a mohou je využívat. Dáváte lidem možnost tu stezku jít a neřešit problém, kde přespat. Neztížíme přitom to místo, protože by to mělo být samoúdržbové. Budou k tomu i mobilní toalety, takže na tom vlastně vydělá ta přírod,“ shrnuje Úbl.

Než se začne útulna v Adolfově budovat, bude nutné její stavbu začlenit do rozvojových plánů obce. Místo, kde se začne stavět, se tak může ještě o několik desítek metrů změnit.

autor: Jan Beneš
Spustit audio

Související