Přísně chráněná arnika horská pomůže při bolestech svalů i při hojení ran

19. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Prha arnika

Horský blatouch, bylina pádů, andělská bylina, bylina na úrazy, prha arnika, to jsou různé názvy pro arniku horskou, tuhle zářivě žlutou květinku znali už naši dávní předkové, věřili, že odvrací zásahy bleskem a zlá kouzla.

Arnika horská je chráněná a u nás na ní narazíte jen vzácně. Pro farmaceutické účely se dováží z hor Rakouska a Itálie.

Nás zajímá vnější použití téhle léčivky. Pomůže při vyvrtnutích, pohmožděninách, ale také při bolestech svalů, kloubů, při zanícených bodnutí hmyzem.

Možná už jste také ocenili hřejivou arnikovou mast, nebo chladivý arnikový gel. Obklady z arniky využívají lidoví léčitelé i na černé nehty.

Arnikový olej regeneruje a hodí se na všechny typy pokožky, je výborný pro sportovce.

Arniková tinktura dezinfikuje a neměla by chybět v žádné lékárničce. V každém případě je to bylina s velmi silnými účinky, proto ji používejte opatrně.

autor: Eva Bucharová | zdroje: bylinkopedie.cz , zdavezdravi.cz , kneipp.com
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.