Příběhy z kalendáře - Josef Fojtík

9. srpen 2011
Příběhy z kalendáře

Osada Juliovka leží na Českolipsku téměř na hranicích se Saskem. Zanechal tam řadu stop sochař Josef Fojtík.

Narodil se 9. srpna 1890 na Rakovnicku, vyučil se kameníkem, vystudoval sochařskou školu v Hořicích a Vysokou školu umělecko-průmyslovou, kde zůstal jako pedagog.

Věnoval se monumentální plastice, řadu jeho děl byste našli ve středních Čechách, pro město Most zhotovil pomník padlým a umučeným. Roku 1925 získal Zlatou medaili na Mezinárodní výstavě dekorativního umění v Paříži.

Ale pojďme do Juliovky: Fojtík si tam koupil chalupu a vybudoval ateliér, kde restauroval sochy z celých Čech. A také tvořil.

Je autorem reliéfu na budově tamního národního výboru, nedokončené busty spisovatele Zikmunda Wintera na zahradě své chalupy, sochy chlapce vyřezávajícího píšťalku před školou v Krompachu a také pomníku Tomáše Garrigua Masaryka, který byl v Krompachu odhalen 28. října 1948 a následně odstraněn.

autor: David Hertl
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?