Při výchově dítěte nezapomínejte na svůj instinkt. Žádný manuál na ideální výchovu neexistuje

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy děti

Každý rodič má svůj přístup a postoj k výchově potomka. Neseme si vychování od svých rodičů, které alespoň z malé části předáváme dál svým dětem. Žádný manuál na jednotnou výchovu dítěte neexistuje. Doktorka Milena Chadimová se zamýšlí nad ideální formou výchovy.

Jeden z nejtěžších úkolů, který člověk ve svém životě má, je výchova svých potomků. Rodič si často neví rady, a tak hledá rady na internetu nebo v knížkách. Podle doktorky Chadimové by ale neměl zapomínat i na svůj instinkt: „Je dobré poslouchat samu sebe. Ovšem, pokud si nevíme rady, je v dnešní době velmi přínosné kouknout se na internet nebo do chytrých knížek a přečíst si názor odborníků.“

Dvě skupiny extrémní výchovy dítěte

Existují dvě skupiny extrémních rodičů: jedni chtějí mít nad dítětem absolutní dohled a kontrolu. Plánují mu veškerý čas. Odborníci tvrdí, že taková výchova vede k tomu, že potomek se nebude umět v dospělosti sám rozhodovat.

Prázdninový výlet s dětmi

„Měli bychom si to přehrát sami na sebe. Představte si, že máte svůj den rozplánovaný přesně minutu po minutě a nemáte vůbec čas sami na sebe,“ říká Chadimová.

Děti by podle ní měly mít také právo na osobní prostor a čas, kdy by byly jen sami se sebou a neměly žádné povinnosti, takzvaně, aby se nudily. Pokud tohle děti nemají, neumí si poté zorganizovat svůj vlastní čas a přenesou si to i do dospělosti.

Druhá skupina extrémních rodičů je přesný opak. Tento trend přišel ze západu. Rodiče nechávají své ratolesti bez pravidel a mantinelů. Tvrdí, že takhle z nich vyroste osobnost.

Paní Milena Chadimová nesouhlasí: „Odborníci se shodují, že by mělo mít každé dítě nějaké mantinely. Je to z důvodu bezpečí. Dítě ví, co ještě může a co ne. Mají tak pocit, že se o ně rodiče zajímají.“

rodina - rodiče a dítě

Moderní technologie

Dnes se již od raného věku děti potkávají s moderními technologiemi. Jsou dětské tablety, počítače, Děti užívají tyto vymoženosti i v rámci výuky na školách. Často rodiče přesně vymezují čas dítěti, kdy může být na internetu, jak dlouho může trávit na počítači u her atp.

Nesmíme ale opomenout čas, který by měl být vyhrazen i na používání počítače za školním účelem. „Myslím si, že vysedávat u počítače či mobilního telefonu není pro dítě vůbec zdravé. Takto se odtrhává od svých vrstevníků, komunikuje poté úplně jinak. Není to dobře,“ říká doktorka Chadimová.

Neměli bychom také opomenout kontrolovat, kde se na internetu dítě pohybovalo. Podle paní Chadimové bychom ale neměli nabourat důvěru tím, že budeme dítěti tajně číst korespondenci.

Spustit audio
autor: Kateřina Klabzubová

Odebírat podcast

Související