Přeživší, politici i diplomati si na terezínském hřbitově připomněli oběti nacismu. Tamním ghettem prošlo přes 150 000 lidí

19. květen 2024

Pamětníci, kteří přežili holocaust, politici i diplomati si v neděli 19. května dopoledne připomněli oběti nacismu na hřbitově v Terezíně.

Premiér Petr Fiala z ODS na tryzně řekl, že hrůzné události jako byl holokaust je potřeba si připomínat, aby se už nikdy nemohly opakovat. V terezínském ghettě byli za druhé světové války zavření - nejen - Židé z celé Evropy.

„Můžeme říci, že terezínským ghettem prošlo na sto padesát pět lidí. Přímo v Terezíně zahynulo více než třicet pět lidí, ale mnohem více jich zahynulo poté, co byli deportováni na východ do různých míst vyhlazování a otrocké práce,“ připomíná náměstek ředitele tamního památníku Vojtěch Blodig.

Památník Terezín dostal u příležitosti připomínky obětí nacismu originál pergamenového svitku Tóry ze zaniklé synagogy ve slovenské Šaĺe, která leží nedaleko Bratislavy. I někteří členové tamní židovské komunity se totiž stali vězni terezínského ghetta.

autoři: Anna Horáčková , směna ČRo Sever
Spustit audio

Související