Přes 13 procent lidí v Podbořanském Rohozci nemá práci. Situace je tam nejhorší v kraji

24. leden 2020 15:08
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02277759.jpeg

Podbořanský Rohozec na Lounsku, poslední obec v západní části Ústeckého kraje, má nejvyšší míru nezaměstnanosti v celém kraji – aktuálně přesahuje 13 procent.

13,2 %. To číslo ve statistice úřadu práce bije do očí. Nejvíce v Ústeckém kraji.

„Žádný autobus sem večer nejezdí. Poslední jede v 19 hodin,“ shrnuje Vladimíra Staňková, jedna z obyvatelek obce.

Souhlasí s ní i Šárka Lišková, která se do Podbořanského Rohozce před lety přistěhovala z Mostu a provozuje tu potraviny: „V sobotu a v neděli se odsud nedostanete nikam, když nemáte auto. Kdo má řidičák a může dojíždět, jezdí za prací třeba až do Rakovníka, nebo všude možně – na Chomutovsko, do Kadaně. Ti, co mají auta.“

Podbořanský Rohozec na Lounsku

Starosta Ladislav Gál z hnutí Pro lepší Rohozec je neuvolněný, za prací jezdí 60 kilometrů do litvínovské chemičky.

„Lidé si na dopravní obslužnost stěžují právem. První autobus sice jezdí ve 4:30 a poslední přijede v 19:30, ale do Podbořan, kde jsou firmy, kde se dělá na směny, se lidé určitě nedostanou bez svého vozidla,“ komentuje současnou situaci Gál.

Obec zachraňují sezónní práce i bytová politika

Jsou tu ale i další příčiny současné vysoké nezaměstnanosti. „Je to především sezónní prací, kdy naši občané pracují v zemědělství, lesnictví. Na jaře se nám na nezaměstnanost vrátí k těm 6 %. Dále jsou tu lidé s exekucemi, takoví ti, kterým se nevyplatí dělat. Takové to sociální vyloučení lidí, kteří nebudou dělat nikdy,“ vysvětluje Gál.

Mluvčí úřadu práce, Kateřina Beránková, uvádí, že 37 % nezaměstnaných v Podbořanském Rohozci je v exekuci. Pomoc podle ní nově najdou v bezplatné poradně v Lounech, a také na podbořanském úřadu práce.

Obec s úřadem práce spolupracuje. „veřejně prospěšné práce využíváme naplno – využíváme to s lidmi z obce, a je to vidět, protože mají k té obci vztah. Loni jsme měli tři a doufám, že letos dají taky tři,“ věří Gál.

Dalším řešením je příliv mladých lidí – za posledních 10 let se věkový průměr obyvatel dostal z 50 na 40 let.

„Máte 24 bytových jednotek. Vždy tu jednotku opravíme a nastěhujeme tam mladé lidi, kteří jsou mobilnější, víc do světa, takže ti mají práci vždy. Takhle my to řešíme,“ dodává Gál.

V pořadníku je 25 lidí z obce i okolí.

Spustit audio