Poznejte Izrael na Vltavě, navštivte expozici v Plzni a kdo byl obdivovatel husitů Moritz Hartmann

8. květen 2022

Největší audioportál na českém internetu

drejdl | Foto: Shutterstock

Zažijte Izrael na Vltavě! Zbrusu novou expozici má zrekonstruovaná plzeňská synagoga. A kdo byl Moritz Hartmann?

Poznejte Izrael na Vltavě

Poznejte Izrael skrze jeho kulturu, jídlo a zábavu, lákají na první ročník akce Izrael na Vltavě jeho organizátoři. Proběhne už o víkendu 14. a 15. května na pražském Střeleckém ostrově. Bude plný hudby, divadla, přednášek a workshopů. Festival spolupořádá Mintmarket, JCC Prague, Lauderovy školy a izraelské velvyslanectví. V příspěvku Terezie Jiráskové na festival zve kulturní referentka izraelského velvyslanectví v Praze Martina Pospíšilová.

Co všechno se chystá? Kdo připraví nejlepší hummus? A jaké kapely na festivalu vystoupí? To vše prozrazuje v prvním příspěvku Martina Pospíšilová.

Fotografická expozice v Plzni

Už jste se byli podívat, jak vypadá čerstvě zrekonstruovaná Velká synagoga v Plzni? Pokud ne, máme pro vás ještě jedno lákadlo. Nejenže je to již krásně opravená budova. Uvnitř synagogy si také můžete prohlédnout novou interaktivní expozici. Připravil ji fotograf Radovan Kodera. Natáčela s ním Daniela Brůhová.

Jak Radovan Kodera expozici koncipoval? A jaké fotografie uvidíte? I na to se ptala Daniela Brůhová.

Angažovaný politik i válečný zpravodaj Moritz Hartmann

„Zmohli se zase jen na hospodu,
před sebou všichni pro radost
své selské pivo, žádnou vodu,
na víno peněz není dost.“

Tak zní začátek básně Čeští sedláci, kterou napsal básník, prozaik, novinář a politik Moritz Hartmann. Od jeho smrti uplyne 13. května 150 let. Kdo byl tento obdivovatel českého husitského hnutí? Na to se germanisty Štěpána Zbytovského z Filozofické fakulty Karlovy univerzity zeptala Noemi Fingerlandová.

Jak se Hartmann angažoval politicky? Jak se vyrovnal se svým židovstvím? A může nás něčím inspirovat i dnes?

Poslechněte si celý magazín Šalom alejchem. Moderuje ho Tomáš Töpfer.

autoři: Tvůrčí skupina publicistiky - náboženské vysílání , Leo Pavlát , Noemi Fingerlandová

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.