Požár v Českém Švýcarsku se přes noc nezvětšil, hasiči mapují ohniska pomocí dronů

8. srpen 2022 12:57

Požár v Českém Švýcarsku se během noci nezhoršil. Českému rozhlasu to řekl mluvčí hasičů Martin Kavka. Podle něj hasiči dál prozkoumávají oblast požáru pomocí dronů, které pomáhají vyhledat případná skrytá ohniska. Hasičům se podařilo plochu požáru zmenšit. Teď hoří zhruba na 390 hektarech. Na místě zasahuje 1000 hasičů z několika krajů.

„Nějaká drobná menší ohniska v oblastech, kde se vždycky vyskytovala, tak se opět našla. Informace předáme velitelům při ranním brífinku štábu. Budou se rozdělovat úkoly, zaměříme se právě na zpětná ohniska,“ uvedl ráno pro Radiožurnál Kavka.

V noci byl podle hasičů na místě klid. Nad požářištěm opět krouží speciální drony. Jejich ranní průzkum zaznamenal hned několik menších ohnisek v oblasti Pravčické brány a Bouřňáku. Na ty se teď velká část hasičských jednotek bude soustředit.

Ze vzduchu je v pondělí podpoří opět vrtulníky i letadla, bez italských speciálů Canadair. Ty se totiž vrací do vlasti.

Pondělní porady Hasičského záchranného sboru se zúčastnil také generální ředitel Vladimír Vlček a ministr vnitra Vít Rakušan.

Tristní situace

Podle nezávislého starosty Hřenska Zdeňka Pánka je situace u Pravčické brány velice tristní. V soutěskách jsou popadané stromy, v plavební dráze přímo jsou kameny a na některých místech chybí zábradlí. Jsou ohořelá.

Bude také nutné podle komunikace s národním parkem projít celé soutěsky a zkontrolovat jednotlivé skály, jestli se někde neuvolnil nějaký skalní blok či kámen, aby to bylo bezpečné pro turisty.

Odstraňování těchto škod starosta odhadl na tři týdny. Pokud pomohou dobrovolníci, pak i méně.

zdroj: iROZHLAS.cz
Spustit audio