Povodí Labe pokračuje na dolním toku řeky s úklidem naplavenin po letošní velké vodě

30. září 2024 08:58

Kmeny stromů, větve i různý další odpad. To jsou předměty, které se po velké vodě objevují na březích dolního toku Labe. Likvidaci naplavenin musí Povodí Labe řešit v některých situacích ihned. Jinde se ale musí sejít komise, která odstranění nepořádku posoudí s ohledem na ochranu životního prostředí a třeba i bobra v řece.

„Naši lidé odklízejí naplaveniny na komunikacích, potahových stezkách, třídí odpad, který pak musí postupně odvozit na skládku. Máme také popadané stromy, takže to musíme likvidovat postupně,“ přibližuje provozně-technický náměstek Povodí Labe Petr Plesnney.

Prioritu přitom podle něj mají situace, které by mohly ohrozit okolí řeky.

Větší povodňové škody ale musí řešit speciální komise. „Proběhne evidence povodňových škod s orgány ochrany přírody. My se zde nacházíme v evropsky významné lokalitě Porta Bohemica, jsou zde zóny výskytu bobra, což je zvlášť chráněný živočišný druh, takže musíme postupovat v souladu s ochranou přírody a krajiny,“ vysvětluje Plesnney.

Čtěte také

Řadu naplavenin přineslo Labe také na provizorní lávku, která v Ústí vznikla před opravou Benešova mostu. Vážnější škody, kromě zaklíněného dřeva, ale voda nezpůsobila.

„Dle vyjádření zhotovitele tam problém není. Proběhla již nějaká první kontrola a stavba vydržela. Je pravděpodobné, že se o zhruba ten týden, kdy byly v Ústí povodně, natáhne ta příprava na uzavření mostu dr. Edvarda Beneše, ale to jen předjímáme – záleží to na zhotoviteli,“ shrnul vedoucí krajského odboru dopravy Jindřich Franěk.

Termín začátku generální opravy Benešova mostu by se tak kvůli velké vodě zásadně měnit neměl. Dělníci začnou s rekonstrukcí v listopadu a práce most na dva roky kompletně uzavřou.

autor: Jan Bachorík
Spustit audio

Související