POVĚST TŘETÍ Z LOVOSICKA: Víno pod Oltáříkem je prý skvělé, jen ho rychle natočit!

23. červen 2019

Z bývalého malého hrádku Oltářík na Lovosicku, zbyly jen obvodové zdi. Nicméně pod ním má být poklad - v sudech staré, skvělé víno.

Na Květnou neděli, tedy šestou a poslední neděli půstu před Velikonocemi, se otevírá podzemí pod hredem Oltářík. Tak praví pověst.

Jen ale po dobu, kdy se čtou v kostele pašije. Kdo se tam vydá, najde chodbu a tou se dostane do rozlehlého sklepení. Všude tam stojí staré sudy.

Zřícenina hradu Oltářík v Českém středohoří

Jsou sice už postarší, ale víno v nich je výborné. A kdo má odvahu vstoupit, může si natočit. Musí ale rychle, protože jakmile se pašije dočtou, cesta ven se zavře. Ten, kdo tam uvízne, musel by rok žít jen o víně, než by se cesta znovu na Kvěntou neděli otevřela.

Oltářík zbudoval svého času nejmocnější husitský hejtman na severu Čech Jakoubek z Vřesovic u obce Děkovka na Lovosicku. Hrad stavěl nepřístupný na vysokém kopci jako obranu před děly, které se začaly v tehdejších válkách používat: tedy mimo jejich dostřel. Jenže nepřístupnost hradu poznamenala i jeho zánik. Kdo by se tam škrábal stále dokola!

Dnes je to výhoda – pokud se tam dostanete, je z místa (565 metrů nad mořem) nádherný výhled po Českém středohoří. Cesta vede z Třebenic po červené, v obci Děkovka pak po modré nahoru na Oltářík, kterému se také říkalo Hrádek.

Pohled na České středohoří (Lovoš)
autor: Jana Ksandrová
Spustit audio

Související