Pomoc od potravinové banky v Litoměřicích žádá více lidí. Její sklady se ale plní pomaleji

19. srpen 2022 14:14

Pomoc potravinových bank v Česku využívá stále více lidí. Letos může jídlo z bank vyhledat až čtvrt milionu lidí. Jejich zásoby se ale tenčí a sklady se plní pomaleji.

Výjimkou není ani Potravinová banka Ústeckého kraje v Litoměřicích. Množství potravin zatím podle ředitelky Andrey Marksové pro smluvní odběratele, kterých je asi 50, stačí. Pokud by ale měla přijít další vlna válečných uprchlíků, bude podle ní potravin nedostatek.

Odhaduje, že se poptávka z jejich strany snížila přibližně o dvě třetiny ve srovnání s letošní situací na jaře. Této skupině potřebných bezprostředně po začátku rusko-ukrajinského konfliktu rozváželi z 10 rozdaných tun potravin až polovinu.

Počet potřebných lidí roste

Kromě dárců letos banky v Česku podpořilo i ministerstvo zemědělství. V té litoměřické dostali přes 2,5 milionu korun na dofinancování nákladů spojených s inflací nebo cenou pohonných hmot. Potraviny tu rozváží čtyřmi dodávkami – náklady na jejich provoz podle Marksové vzrostly takřka raketově. Kvůli nárůstu poptávky tu navíc museli zvýšit úvazek i jedné ze skladnic.

Samotní odběratelé potvrzují, že největší krize týkající se jídla a hygienických potřeb byla právě na jaře. Občas se stalo, že banka některé dříve dostupné potraviny neměla, nebo jich bylo málo.

Oblastní ředitelka Naděje v Litoměřicích Michaela Lutišanová uvedla, že potraviny odebírají z více zdrojů, jen od litoměřické potravinové banky přitom ročně odebírají na 23 tun potravin. Organizace v kraji provozuje 25 služeb a všude je poptávka po potravinách vyšší. Nejvíce však o pomoc žádají rodiny s dětmi.

Spustit audio

Související