Pololetní vysvědčení se blíží a školy se rozhodují, jakým způsobem budou žáky hodnotit
Pololetní vysvědčení se blíží. Školy ho rozdají 28. ledna. Případně alespoň zpřístupní jeho obsah ve školním informačním systému. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy spolu s dalšími odborníky školám doporučilo, aby žáky hodnotily zejména slovně a vystihly tak jejich účast a aktivitu na distanční výuce. Třeba v Teplicích ale školy často zůstávají u známkování.
„Naše škola každopádně nepůjde cestou slovního hodnocení. Žáky jsme viděli zhruba dva měsíce během toho pololetí, některé měsíc a půl. Známky máme, takže se s tím nějakým způsobem popereme,“ shrnuje Jiří Nekuda, ředitel Hotelové školy, obchodní akademie a střední průmyslové školy v Teplicích.
Na otázku, zda budou učitelé při hodnocení žáků shovívavější, dopověděl: „Pokud tam nějaká ta snaha bude, tak to určitě oceníme. Pokud tam ale jsou žáci, kteří vůbec nekomunikují, a máme takové případy, tak tam prostě bohužel.“
Děti ze základních škol, obzvlášť z prvního stupně, potřebují jiný přístup. Což je jasné také ředitelce školy v Řehlovicích, Zuzaně Blšťákové.
„Asi jim přilepšíme, určitě. Protože ta situace je taková, že to nejde hodnotit úplně tak, jako kdyby ty děti chodily do školy,“ vysvětluje Blšťáková.
Někde nebudou známkovat děti cizinců nebo jinak znevýhodněné
V rozporu s doporučením ministerstva školství to podle jeho mluvčí, Anety Lednové, není: „Přihlížet by učitelé měli například k aktivitě žáků při distanční výuce, schopnosti organizovat si čas, učení v podmínkách distanční výuky a také plnění zadaných úkolů.“
„Děti mají rády známky a chtějí vidět známku na vysvědčení,“ myslí si ředitelka Základní školy Buzulucká v Teplicích Milena Hodková. Se známkováním má dlouholeté zkušenosti, ani slovní hodnocení ale úplně neodmítá.
„Kde budeme využívat slovní hodnocení, to bude určitě u žáků – cizinců, kteří mají velký problém v době distanční výuky. Pak také u dětí, kde nebylo natolik podnětné prostředí, aby ty děti pracovaly na 100 %,“ dodává Hodková.
Na této škole se o podobě vysvědčení musí domluvit 34 třídních učitelů a dalších 45 pedagogů. Dětí cizinců sem chodí zhruba 30.
Související
-
Prvňáci a druháci se opět vrátili do škol. Na ostatní čeká distanční studium
Protiepidemický index PES se v celém Česku drží na 5. stupni. I proto se do školy po vánočních prázdninách vrátili jen prvňáci a druháci základních škol.
-
Studenti střední zdravotnické školy v Mostě získali novou školní knihovnu
Studenti střední zdravotnické školy v Mostě mají k dispozici novou školní knihovnu. Vznikla na místě staré, která už nevyhovovala požadavkům na moderní knihovny.
-
Žatecká odborná škola se představí budoucím účetním a zahradníkům
Zájemci o studium i ostatní návštěvníci můžou zamířit na střední odbornou školu v Žatci. 11. a 12. prosince pořádá ve svých budovách Dny otevřených dveří.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Dům vytopila voda, pozemek a studnu zamořil topný olej. Penzistce s úklidem pomáhá dobrovolník
-
Ligové derby ovládla Slavia, domácí výhru 2:1 zařídili Chytil a Zafeiris. Sešívaní vedou ligu o šest bodů
-
Nasimulovali levitující bahno na Marsu. ‚Vakuovou komoru už po nás nikdy nevyčistí,‘ říká vulkanolog
-
Politolog Jüptner: ANO v Královéhradeckém kraji tahá za silnější provaz. Koalice by se jim ale hodila