Policisté v Ústeckém kraji kontrolovali jízdu s bezpečnostními pásy

18. září 2012

Pokutu aneb Bumbác je název úterní (18.9.) akce policie v Ústeckém kraji. Kontrolovali při ní, jestli si řidiči zapínají bezpečnostní pásy. A Bumbác je stroj, který jim v tom pomáhal.

Bumbác je simulátor, na jehož horním konci je sedačka, do které se připoutá člověk bezpečnostními pásy a stroj ho spustí dolu. Na konci ho čeká náraz jako do pevné překážky - při minulé akci byl stroj nastavený na náraz ve třicetikilometrové rychlosti. Mnozí byli hodně překvapeni, jaká je to rána. Simulátor pomáhá policistům ukázat názorně řidičům, co by je čekalo, pokud by touto rychlostí narazili do překážky.

Řidič, přistižený bez bezpečnostních pásů, dostane na vybranou - buď si vyzkouší náraz na Bumbáci nebo zaplatí pokutu. Pochopitelně - všichni volili Bumbáce. Pravdou je, že po zkušenosti s ním všichni slíbili, že už bez pásů nepojedou.

Tím spíše, že se ještě od policistů dozvěděli, jak velkou silou je tělo bez pásů vymrštěné při vyšších rychlostech a došlo jim, že v žádném případě je ruce opřené o volant nezachrání. Nanejvýš si je zlámou.

„Odkoukali jsme to od německé dálniční policie a jsme hodně rádi, že se podařilo tu akci zorganizovat... Dnes tu máme i otočný simulátor. Posadíme řidiče do osobního auta a otočíme ho na střechu, aby zažil ten pocit.“ říká Jan Pucholt z ústeckého týmu BESIP.

Policisté zatím výsledky dnešní (18.9.) akce tají. Loni si simulátor vyzkoušelo šedesát jedna řidičů, letos to zatím vypadá, že jich bude ještě více – dnes jezdil po dálnici bez pásů zhruba každý pátý řidič kamionu nebo autobusu.

autor: ces
Spustit audio