Pojďte s námi na prohlídku „šikmého kostela“ v Ústí nad Labem
Když ve 13. století vzniklo středověké město Ústí nad Labem, byl postaven i kostel. Z této doby pochází nejstarší část kostela Nanebevzetí Panny Marie, presbytář, tedy prostor před oltářem. Chloubou kostela je, kromě jiného, gotická kazatelna z 16. století, která je vytesaná z jednoho kusu pískovce.
Tento text čerpala Eva Bucharová z publikace „Kostel Nanebevzení Panny Marie v Ústí nad Labem“ autorky Kristiny Kaiserové.
Zajímavý příběh se váže ke gotickému oltáři. V říjnu 1617 ho primátor města Schösser získal z Pirny za 4 sudy ústeckého vína. Ústřední postavou oltáře je Madona s dítětem, vedle ní stojí sv. apoštol Petr, sv. Maří Magdalena, sv. Jan Křtitel a sv. Jan Evangelista. Při zavření oltáře se objeví dvě desky se Zvěstováním Panně Marii.
Podle návrhů architekta Josefa Mockera (dostavěl mimo jiné katedrálu sv. Víta, rekonstruoval hrady Karlštejn a Křivoklát) byly na konci 19. století přestavěny věž a schodiště věže.
První světovou válku kostel přečkal bez úhony. Skutečná pohroma pro kostel i město přišla v posledních měsících 2. světové války. Tři bomby při náletech americké armády vybuchly v těsné blízkosti jižní strany kostela, čtvrtá nevybuchlá prorazila klenbu presbytáře. Pro přibližně dvoumetrové vychýlení kostelní věže se kostelu říká „kostel se šikmou věží“.
Související
-
Šikmá věž ústeckého kostela Nanebevzetí Panny Marie by mohla být přístupná veřejnosti
Zhruba za dva roky by mohly začít první práce na otevření šikmé věže ústeckého kostela Nanebevzetí Panny Marie veřejnosti.
-
Na opravu varhan v ústeckém kostele Nanebevzetí Panny Marie...
V kostele Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem je potřeba opravit varhany. Podle odhadů by to mělo stát zhruba milion korun. Lidé přispívají do sbírky, peněz al...
-
Archeologický výzkum u kostela Nanebevzetí Panny Marie v Ústí...
U kostela Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem skončil záchranný archeologický průzkum. Šlo o největší výzkum svého druhu v severozápadních Čechách při kterém o...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka