Pohřebiště germánských válečníků na Chomutovsku vydalo další poklady

12. srpen 2022 13:45

Rozsáhlé pravěké pohřebiště na Chomutovsku vydává další nálezy. Letos tam už vědci našli obrysy germánské svatyně a bronzovou nádobu. Podle archeologů se v ní nejspíš nachází ostatky významného člena tehdejší společnosti. S odkrýváním artefaktů teď vědcům pomáhají i polští studenti archeologie.

S odkrýváním hroby u svatyně pomáhají například Ola a Gosia – studentky archeologie z polského Řešova. „Tady jsme například našly keramický střep,“ ukazují.

Archoložka Agnieszka Půlpánová z univerzity v polském Řešově malým štětečkem zase odkrývá obsah nalezené bronzové nádoby. „Jsou tu nějaké skleněné korálky, nahoře bronzová spona a možná kus kostěného hřebene,“ popisuje nález.

Na ploše 200krát 100 metrů už archeologové našli stovky hrobů s nejrůznější posmrtnou výbavou. Většina pozůstatků patří lidem z doby římské.

Na germánském pohřebišti na Chomutovsku našli archeologové pravěkou svatyni

Pohřebiště je navíc jedinečné i složením hrobů. „Je zde obrovské procento hrobů s bojovnickou výbavou – jsou tu meče, štíty, kopí a takové věci,“ přibližuje vedoucí archeologického výzkumu Marek Půlpán.

Velkým překvapením byl pro vědce hromadný, pět metrů dlouhý hrob plný lidských kostí a úlomků keramiky. Jen kostí tam bylo 10 kilogramů. „Když vezmeme, že průměrně v žárovém hrobě připadá na jedince zhruba 500 až 900 gramů, může tu být 10 až 15 spálených jedinců,“ doplňuje Půlpán.

Vědci mají prozkoumanou přibližně desetinu rozlohy pohřebiště. Práci tu odhadují na dalších 15 let.

Spustit audio

Související