Pohádkový les v Bílině zažívá po více než 40 letech renesanci. Jde o skvělé místo pro výlet s celou rodinou

3. červenec 2020 12:53

Na okraji Bíliny u sídliště Za Chlumem je pohádkový les. První zmínka o dřevěných postavičkách Jaroslava Sekyry je v kronice města z roku 1974.

Tahle atrakce pro místní i přespolní zažila lepší i horší časy. V posledních dvou letech se o něj stará spolek Pohádkový les – díky němu tam přibylo přes 30 nových postaviček. Poslední koncem letošního dubna.

„Do té herní části jsme začali umisťovat takové ty nevečerníčkové postavy. Ta lokalita vzadu je vázaná – chceme, aby tam byl ten Večerníček na začátku a za ním ty postavy, kterou opravdu jsou ve večerníčcích,“ vysvětluje předseda spolku Tomáš Nepomucký.

„Jsou tu sochy po panu Sekyrovi, které dělal tím naivním způsobem jemu vlastním – to se nám líbilo. Pak tu byl takový pokus historického spolku Bílina, to jsou ty malinkaté postavy, které vznikly kolem roku 2006,“ ukazuje pokladník spolku František Weigl.

Pohádkový les na okraji Bíliny

Tomáš Nepomucký dal tip, kam z pohádkového lesa zamířit dál: „Dá se dojít dolů a pokračovat dozadu po cestě a zhruba o 400 metrů dál se dá odbočit doprava a pokračovat na druhou stranu údolí, kde je Stezka dějin. Dole v údolí pak je Stezka malířů.“

Takhle se dá dojít až k bílinskému zámku.

Pohádkový les ale může být i na trase delšího výletu. „Je tady nová cyklostezka směrem na Kostomlaty – lidé z ní mohou sjet a dojet sem. Nebo se to dá směřovat obráceně – odsud na hrad Kostomlaty, na vyhlídkovou věž ČEZ, nebo na konkurenci v Hrobčicích,“ doplnil Tomáš Nepomucký.

Spustit audio

Související