Podnikatelé v Českém Švýcarsku počítají ztráty. Někteří doufají v pomoc od kraje či státu

5. říjen 2022 10:57

Do Českého Švýcarska se na konci sezóny pomalu vracejí turisté. Letní sezónu tam poznamenal rozsáhlý lesní požár. V srpnu kvůli němu lidé rušili pobyty i v hotelech a penzionech, které se nacházejí mimo postiženou oblast. Podnikatelé teď počítají ztráty a někteří z nich čekají i na případnou pomoc od kraje nebo státu.

„Turisté tu nebyli, protože byla téměř měsíc zavřená silnice do Hřenska. Teď už je konec sezóny, takže těch turistů už tady stejně tolik není. Byli bychom rádi, kdyby nám Ústecký kraj pomohl – nepostihlo to totiž jen tuhle hospodu, ale úplně všechny od Hřenska po Vysokou Lípu,“ konstatuje Kamila Žohová z restaurace U Loupežáku ve Vysoké Lípě.

„Srpen, září, to byl propad – bylo tu všechno uzavřené,“ potvrzuje její slova číšník Honza z penzionu U Nás. „My potřebujeme hosty, ne kompenzace – stačí, že jsou hosti,“ dodává majitel penzionu Michal Kumpf.

Požár postihl ale i podnikatele v obcích, které jsou od požářiště vzdálené třeba i 20 kilometrů.

„Lidé rušili rezervace jak na běžícím páse, až 80 procent to bylo,“ konstatuje šéfkuchař penzionu Les v Srbské Kamenici Vladimír Valenta. Podnik má proto podle něj sezónu velmi špatnou. „Bylo super jaro, ale pak, co začalo na konci července hořet, se to zlomilo – denně jsme řešili třeba 20 zrušených rezervací,“ shrnuje.

Ústecký kraj se chystá těmto podnikatelům pomoci – plánuje zlevnit dopravu v postižené oblasti a připravit vouchery na ubytování pro turisty. Ve hře je také možnost, že zaplatí ozdravné pobyty středoškolákům v Českém Švýcarsku.

Spustit audio

Související