Podkrušnohorské technické muzeum získá důlní stroj z bývalého dolu Centrum
Důlní stroj z bývalého hlubinného dolu Centrum na Mostecku získá příští rok na jaře Podkrušnohorské technické muzeum v Kopistech.
Stroj pochází z 50. let minulého století a je technickou památkou. Váží 70 tun. Teď je v budově, kterou je nutné zbourat.
„Nejbezpečnější variantou bude postavit nad tímto strojem jakýsi sarkofág z ocelových konstrukcí, ten objekt zbořit, uklidit tu suť, a poté ten sarkofág rozebrat. Pak už mohou přijet jeřáby, stroj se rozdělí na demontovatelné díly, které půjdou převézt po komunikaci, a následně bude ten stroj přestěhován do Podkrušnohorského technického muzea,“ vysvětluje technický ředitel společnosti Sev.en Petr Procházka.
V areálu bývalého dolu Centrum zůstane těžební věž, která je památkově chráněná. Zbylých asi 20 budov nechá společnost zdemolovat.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Mezinárodní právo nikdy nemělo vlastní zbraně. Musí ho dodržovat víc zemí, než ho odmítá, říká Ollongrenová
-
Deficit rozpočtu na rok 2027 bude větší než letos, nepřevýší ale tři procenta HDP, řekla Schillerová
-
Velká cena Monaka má nejmladšího vítěze v historii. Prestižní závod ovládl Antonelli s Mercedesem
-
Česko vyhrálo arbitráž s JCDecaux a nemusí platit 550 milionů korun, uvádí ministerstvo financí