Podkrušnohorské technické muzeum získá důlní stroj z bývalého dolu Centrum

12. září 2025 09:57

Důlní stroj z bývalého hlubinného dolu Centrum na Mostecku získá příští rok na jaře Podkrušnohorské technické muzeum v Kopistech.

Stroj pochází z 50. let minulého století a je technickou památkou. Váží 70 tun. Teď je v budově, kterou je nutné zbourat.

„Nejbezpečnější variantou bude postavit nad tímto strojem jakýsi sarkofág z ocelových konstrukcí, ten objekt zbořit, uklidit tu suť, a poté ten sarkofág rozebrat. Pak už mohou přijet jeřáby, stroj se rozdělí na demontovatelné díly, které půjdou převézt po komunikaci, a následně bude ten stroj přestěhován do Podkrušnohorského technického muzea,“ vysvětluje technický ředitel společnosti Sev.en Petr Procházka.

V areálu bývalého dolu Centrum zůstane těžební věž, která je památkově chráněná. Zbylých asi 20 budov nechá společnost zdemolovat.

autor: Jan Beneš
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat