Podkrušnohorské technické muzeum v Kopistech nabízí návštěvníkům důlní štolou v závěsném vláčku

30. červen 2021 11:05

Novou atrakci pro návštěvníky přichystalo Podkrušnohorské technické muzeum v Kopistech u Mostu. Zájemci se tam můžou projet 300 metrů dlouhou maketou důlní chodby. Cestu doplněnou o prohlídku podzemních strojů absolvují ve vláčku, kterým se kdysi horníci dopravovali na místo těžby. Jde o jedinou takovou atrakci v Česku.

Jak si takový důlní vláček představit, popisuje ředitel Podkrušnohorského technického muzea Zbyněk Jakš: „Je to vlastně mašinka, která jezdí po stropě. Je tam zavěšená kolej, je to vlastně unikát, protože to není v žádném jiném muzeu. Byl to běžný dopravní prostředek havířů v šachtě, ale dopravovali i materiál. Tím ale, že se všechny hlubinné šachty zavírají, tak to už lidé uvidí jen u nás v muzeu.“

Štola v Podkrušnohorském muzeu v Kopistech

Není to ale jen jízda zavěšeným vláčkem – návštěvníci si užijí atmosféru hlubinného dobývání uhlí.

„Máme tam samozřejmě i další důlní techniku, například dva různé razicí kombajny, dobývací kombajn, jsou tam vidět i pomocné práce, které v té šachtě probíhaly – takže opravdu, když ti návštěvníci přijdou, tak uvidí veškerý sortiment toho, co v té šachtě bylo,“ doplnil Jakš.

Prohlídka štoly i s jízdou trvá zbruba 30 minut. Podstatně déle trvala její stavba. Pracovali na ní jak zaměstnanci muzea, tak dobrovolníci.

Práce začaly v říjnu loňského roku. Zdeněk Brázda pracoval v hlubinné šachtě 40 let. V muzeu pracuje jako průvodce. Na stavbě štoly se aktivně podílel. „Fyzická práce, ta byl to hlavní, co nás trápilo, protože se člověk po letech musel rozhýbávat, tady to bylo doslova fitko,“ popisuje.

Štola v Podkrušnohorském muzeu v Kopistech

Plán stavby předpokládal osm nových metrů chodby denně. Parta nadšenců ale udělala v některých dnech i téměř trojnásobek.

„To je sice pravda, že jsme pak stavěli více metrů, někdy ale zase přicházela na řadu křížení, se kterými my jsme neměli zkušenosti. A díky kolegovi, který byl chodbař, a tu práci v podzemí řídil, tak to šlo,“ dodává Brázda.

Výjimečnost nové expozice krátce vystihl další z těch, kteří ji stavěli, Zdeněk Pavlíček: „Zajímavostí je, že je ta chodba nad zemí – je to imitace podzemní chodby.“

Podkrušnohorské muzeum je otevřeno každý den mimo pondělí a státních svátků.

autor: Jan Beneš
Spustit audio

Související