Podchod u Benešova mostu v Ústí nad Labem oživí velkoplošná malba

22. červenec 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Podchod u Benešova mostu v Ústí nad Labem oživí velkoplošná malba

V podchodu u Benešova mostu nedaleko ústeckého hlavního nádraží vzniká v těchto dnech velkoplošná malba. Jedná se výsledek projektu Neznámí hrdinové, který chce Ústečany upozornit na významné osobnosti spojené s jejich městem vizualizací životních příběhů těchto hrdinů. Dílo v podchodu je věnováno životnímu příběhu Ruth Hálové.

Ruth Hálová se díky snaze své matky stala jedním z Wintonových dětí. Během druhé světové války odcestovala do Anglie. Tam díky podporujícím pedagogům objevila svou zálibu v přírodních vědách.

V roce 1945 se Ruth Hálová rozhodla vrátit zpět do Čech. Její první setkání s matkou, jež přežila hrůzy terezínského ghetta, proběhlo právě na nádraží v Ústí nad Labem.

Po návratu do rodné země vystudovala Hálová mikrobiologii na Karlově univerzitě v Praze. Vystřídala několik zaměstnání, nakonec se ovšem opět vrátila do Ústí nad Labem, kde působila jako mikrobioložka v nemocnici plicních a respiračních chorob na Bukově. Před rokem, ve svých 94 letech, Ruth Hálová zemřela.

Autorkami malby jsou absolventky Fakulty umění a designu při UJEP v Ústí nad Labem Magdaléna Gurská a Adéla Bierbaumer. Obě dvě výtvarnice pracují na malbě denně. Hotový již mají podklad jedné ze dvou stěn.

Malba je inspirována komiksovým zpracováním. Kromě obrazu na stěně by tedy mělo vzniknout i leporelo v papírové a elektronické podobě, které by mělo být k dostání v Muzeu města Ústí nad Labem, Archivu města Ústí nad Labem či Infocentru města Ústí nad Labem. Distribuováno by bylo i do základních a středních škol.

Projekt Neznámí hrdinové je organizován Michaelou Valáškovou. Kromě Ruth Hálové připomněl i Heinze Edelmanna, ilustrátora pracujícího pro The Beatles. Obraz připomínající jeho odkaz můžete vidět na stěně koleje UJEP.

Celý projekt mohl vzniknout za podpory Evropského sboru solidarity.

autor: Magdalena Trajerová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová