Po saských vinících je možné se vydat s novým audioprůvodcem
Jak asi pravidelní posluchači vědí, letos se v Sousedech vždy jednou za měsíc věnujeme dlouho chystané expozici Naši Němci, která by měla být zpřístupněna veřejnosti v srpnu v Muzeu města Ústí nad Labem.
Výstava si klade za cíl přiblížit několik staletí dlouhou historii německého obyvatelstva českých zemí a také ukázat, jak se proměňoval jeho vztah k Čechům. S historikem Petrem Kourou, ředitelem společnosti Collegium Bohemicum, která expozici připravuje, vždy jednou za měsíc procházíme jednu z částí výstavy. Tentokrát nahlížíme do prostor věnovaných poválečnému dění v Československu.
Dalším tématem posledních červencových Sousedů je procházka po saské vinařské stezce. Sasko je jednou z nejmenších, a asi i nejméně známých vinařských oblastí. Mezi jeho centra patří Míšeň nebo Wackerbarth.
Turistům i cyklistům, kteří se cestách vedoucích saskými vinicemi vydají, může dobře posloužit nový audioprůvodce, kterého je možné stáhnout do chytrých telefonů. Závěr pořadu patří výročí týdne:
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...