Po saských vinících je možné se vydat s novým audioprůvodcem

30. červenec 2021

Jak asi pravidelní posluchači vědí, letos se v Sousedech vždy jednou za měsíc věnujeme dlouho chystané expozici Naši Němci, která by měla být zpřístupněna veřejnosti v srpnu v Muzeu města Ústí nad Labem.

Výstava si klade za cíl přiblížit několik staletí dlouhou historii německého obyvatelstva českých zemí a také ukázat, jak se proměňoval jeho vztah k Čechům. S historikem Petrem Kourou, ředitelem společnosti Collegium Bohemicum, která expozici připravuje, vždy jednou za měsíc procházíme jednu z částí výstavy. Tentokrát nahlížíme do prostor věnovaných poválečnému dění v Československu.

 Dalším tématem posledních červencových Sousedů je procházka po saské vinařské stezce. Sasko je jednou z nejmenších, a asi i nejméně známých vinařských oblastí. Mezi jeho centra patří Míšeň nebo Wackerbarth.

Turistům i cyklistům, kteří se cestách vedoucích saskými vinicemi vydají, může dobře posloužit nový audioprůvodce, kterého je možné stáhnout do chytrých telefonů.  Závěr pořadu patří výročí týdne:

autoři: Veronika Kindlová , Richard Šulko
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.