Po pěti letech příprav v České Lípě otevřeli nové koupaliště. Má vlastní vrt a pojme přes 850 lidí

1. červen 2024 11:58

Největším projektem v novodobé historii České Lípy je nově otevřené koupaliště v sousedství přírodní nádrže v Dubici. Radnice ho připravovala pět let a financovala ze svého, bez dotací.

Areál koupaliště bezmála za 300 milionů pojme 855 lidí a jeho součástí jsou velký bazén a dětské brouzdaliště, vodní atrakce a tobogan.

„Město hospodaří dobře, za posledních pět let jsme prostavěli 1,175 miliardy korun a na účtě má Česká Lípa téměř stejnou částku, s jakou jsme začínali, takže můžeme stavět, můžeme se rozvíjet. My jsme za tři roky ušetřili téměř 300 milionů korun, každoročně kolem sto milionů. Je to tím, že jsme nezvyšovali provozní výdaje, snažíme se s penězi hospodařit účelně,“ řekla starostka Jitka Volfová (ANO).

Plánů na koupaliště bylo ve městě za posledních 30 let několik. Původně radnice zvažovala výstavbu v Dubici, předchozí vedení města v čele s ČSSD ale připravilo stavbu koupaliště vedle Sportareálu v centru. Projekt zhruba za 108 milionů korun byl kvůli umístění terčem kritiky.

Nové vedení města v čele s ANO se rozhodlo od záměru upustit a vrátit se k plánům v Dubici. Stavba začala loni v březnu. Bazén s atrakcemi postavilo sdružení firem Metrostav DIZ a CL-Evans vedle zatopeného lomu v českolipské části Dubice, v němž je kvůli přemnoženým sinicím už léta koupání zakázané. Vodu se tam nedaří vyčistit. Koupaliště nepoužívá vodu z Dubice, bazény jsou zásobovány vodou z vlastního vrtu. Kvůli umístění v záplavové zóně museli stavbaři celý prostor zvednout zhruba o metr nad původní úroveň. Už loni o Vánocích si při velké vodě mohli podle Volfové ověřit, že to stačí a bazény jsou před povodní v bezpečí.

Projekt zpracovala společnost Centroprojekt Group, která v minulosti spolupracovala na koupalištích a akvaparcích v Pasohlávkách, Hradci Králové, ale také na Slovensku v Popradu nebo v chorvatské Poreči.

Do budoucna chce radnice doplnit stání pro karavany, v plánu je také solární elektrárna, která zároveň zastíní parkoviště.

autor: Jana Pavlíčková | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související