Pískovcové skály v Tisé obdivují turisté, horolezci i filmaři z celého světa
Tisá na Ústecku má na obecním znaku tři větvičky tisu: představují tři obce – Tisou, Rájec a Ostrov. V 18. století byla obec kolébkou knoflíkářského průmyslu, od roku 1750 tam vznikaly manufaktury a později největší továrny na výrobu knoflíků.
Nejvíce lidí na tohle místo každoročně zavítá kvůli unikátní přírodní památce – Tiským stěnám. Zmínku o nich byste našli už v průvodci po děčínském panství z roku 1828.
Spolu s Rájeckými stěnami, Ostrovskými stěnami a Vysokým Sněžníkem jsou vyhledávanou turistickou a horolezeckou oblastí.
Velkými a malými stěnami vedou vyznačené prohlídkové trasy. V Malých stěnách je 19 a ve Velkých stěnách 56 skalních útvarů. Najdete tam Orlí hlavu, Žabí korunku, Jeskyni oblud nebo Sloní nohu.
Tiské stěny mají rádi filmaři z celého světa. Právě tam se natáčely české filmy Pravý rytíř, Větrná hora, Veselé Vánoce přejí chobotnice, Kawasakiho růže nebo veleúspěšný britský kasovní trhák Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň z roku 2006.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Závěr příběhu staré Karviné, který měl zůstat pod zemí
Karin Lednická, spisovatelka

Šikmý kostel 3
Románová kronika ztraceného města - léta 1945–1961. Karin Lednická předkládá do značné míry převratný, dosavadní paradigma měnící obraz hornického regionu, jehož zahlazenou historii stále překrývá tlustá vrstva mýtů a zakořeněných stereotypů o „černé zemi a rudém kraji“.


