Piniové „oříšky“ nejsou žádné oříšky. Jsou ale také tak zdravé a lahodné

20. leden 2023

Borovice pinie roste ve Středomoří nebo v Africe. Jedlá semínka tohoto stromu, kterým lidé říkají pinové oříšky, už se stala populární po celém světě. Pochutnáte si na nich a navíc velice prospějete svému zdraví.

Piniové oříšky jsou bohaté na proteiny. Díky vitamínu B1 a díky esenciálním mastným kyselinám pomůžou všem, kteří jsou vystaveni psychické zátěži – třeba studentům, když se učí na zkoušky.

Pinové oříšky jsou plné i dalších vitamínů, jako jsou A, D i C. Je v nich i dost minerálů, jako je mangan, vápník, železo a také antioxidant lutein, důležitý pro zdravé oči.

Piniové oříšky držte v uzavřené nádobě, aby se vám nezkazily. Syrové jsou nasládlé, mají trošku máslovou chuť. Hlavně je vždycky dobře rozkousejte. Anebo je zkuste upražit. Budou mít výraznější chuť a taky budou příjemně křupat.

autor: Eva Bucharová | zdroje: www.magazinzdravi.cz , Celostnímedicína.cz
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.