Petr Herink: Rakovina změnila naší rodině život k lepšímu. Proto I‘m Breastman

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Rodina Herinkova

Petr Herink je zdravý čtyřicátník z Ústí. Se svou ženou a dvěma dětmi žil ještě před pár lety úplně obyčejný život. „Trochu uspěchaný, plný virtuálních vztahů, jinak trochu odtažitý a povrchní,“ vzpomíná Petr. „Pak Markétka přišla s tím, že si našla bulku,“ popisuje okamžik, který všechno změnil.

„Dělal jsem ve zdravotnictví. Znal jsem všechna rizika, přesto jsem to bral ze začátku na lehkou váhu. Když potvrdili diagnózu, smích mě přešel,“ vzpomíná Petr Herink.

To hlavní musela zvládnout jeho žena. V pětatřiceti podstoupila intenzivní léčbu velmi agresivního typu nádoru. Chemoterapie, ozařování… Nakonec přišla o celý prs.

„Paradoxně nás to jako pár hodně stmelilo. S dětmi jsme založili takovou speciální krabičku a vždycky, když se jim něco povedlo – na závodech, ve škole nebo tak, dali jsme tam nějaké peníze pro maminku. Aby až bude zdravá, mohla jet někam si odpočinout a načerpat novou sílu. Měly tak pocit, že pomáhají,“ vypráví Petr, kterého osobní zkušenost s rakovinou v rodině přiměla angažovat se v prevenci.

„Chceme vysvětlit chlapům, jak důležité je, aby si svých žen všímali. Já to nedělal. Markétka si bulku našla sama a trvalo dva měsíce, než se mi svěřila. Já si ničeho nevšiml.“

Markéta Herinková

Projekt nazvaný I‘m Breastman má právě chlapům ukázat, že by měli myslet na své ženy. „Když se budou svých žen dotýkat, mohou včas zjistit, že se něco děje,“ říká Petr.

Česká prevence cílí hlavně na starší. Rakovina ale může přijít kdykoli. Markétce bylo krásných třicet pět. Mladá žena, která najednou musela bojovat o svou budoucnost.

„Je to důležité v každém věku. Není čas na nějaká tabu nebo stud. Jestli se máte rádi, sahejte na sebe. Mluvte spolu. Buďte spolu,“ takové je Petrovo poselství.

On to od chvíle, kdy mu rakovina jeho ženy změnila život, dělá. A říká, že jeho život je díky tomu lepší. Je lepší manželem, tátou i chlapem.