Pes ukousal k smrti rumburského chlapce

psi

Volně pobíhající německý ovčák usmrtil v Rumburku sedmiletého chlapce. Jak potvrdila Českému rozhlasu severočeská policejní mluvčí Jarmila Hrubešová, mrtvého chlapce našli v pátek večer u jednoho z domků na kraji města. "Později kriminalisté zjistili, že chlapce smrtelně zranil volně pobíhající ovčák".

"Dvaapadesátiletá majitelka psa byla obviněna z ublížení na zdraví a hrozí jí až osmileté vězení. Případem se nadále zabývají kriminalisté", uvedla pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál Jarmila Hrubešová.

Agresívní zvíře skončilo v jednom ze záchytných kotců města a podrobí se veterinárnímu vyšetření.

Rumburský místostarosta Jaroslav Siháček Radižurnálu řekl, že tato tragická událost se zcela jistě stane impulsem k příjetí přísnější vyhlášky o volném pobíhání psů ve městech. Tento případ je podle něho nejen pro Rumburk, ale i další i pro další města v republice velkým varováním.

Přehled obdobných případů psa na člověka v České republice:

Podobná tragédie jako včera, se stala v květnu téměř před čtyřmi lety. Tehdy zemřel jedenáctiletý chlapec z Javorníku na Jesenicku hodinu poté, co ho pokousal jeho vlastní pes, čtyřletý bullmastif.

V listopadu téhož roku utekli dva němečtí ovčáci z kotce v ostravské městské části Koblov a usmrtili pětaosmdesátiletého muže. Okresní soud nejprve odsoudil majitelku psů k 2,5 roku vězení, Krajský soud ale rozsudek snížil na 1,5 roku.

V říjnu 2000 napadl pitbullteriér jednoroční dítě v Milovicích na Nymbursku. Pes byl sice na vodítku, ale neměl košík a majitelka ho neudržela.

Srpen 2001 - Vážné zranění hlavy způsobilo dvanáctiletému chlapci jedenáctiměsíční štěně dogy. Chlapec si hrál na břehu řeky Ostravice na Frýdecko-místecku. Doga na něho zaútočila zezadu.

Stejně tak jako o rok později muž z Plzně, když jeho dva vlčáci při procházce vážně zranili jedenáctiletého hocha a jeho matku. Kdykoli se otázkou nebezpečných psů zabývají zákonodárci, nebo obecní úřady, narazí na odpor veřejnosti.

Odpovědnost majitele psa platí i tehdy, když zvíře uteče. Horší jsou případy, kdy majitel použije psa jako zbraň. Stalo se tak v chatové osadě Pod Čilinou na rokycansku v září roku 2000. Majitel útočícího pitbullteriéra byl podnapilý.