Pavouci nepatří mezi hmyz, upozorňuje vedoucí mosteckého přírodovědeckého muzea

25. květen 2024

„Lidé znají větší hmyz – jako třeba roháče. Proto raději fotím ty drobnější živočichy, aby lidé získali lepší představu o tom, co mají pod nohama,“ přibližuje svou práci fotograf a entomolog Pavel Krásenský.

Hlavně v tropických oblastech se každoročně objeví stovky nových druhů hmyzu. „Co jste nejspíše mnozí z vás nevěděli je, že pavoukovci nepatří mezi hmyz,“ konstatuje Pavel Krásenský.

Pavel Krásenský, entomolog a fotograf

Brouk, který je v Česku poměrně nejatraktivnější se jmenuje zlatohlávek. Krovky mívá zlatě zelené a barevně je velmi proměnlivý, protože má mnoho druhů. Najít ho v přírodě můžete hned v první jarní dny po zimě.

Pokud chcete začít s fotografováním hmyzu, můžete brát jako jistou výhodu, že ani nemusíte cestovat – různé druhy hmyzu se vyskytují všude. „Nejlepší je sednout si někde na palouček v brzkých nebo naopak večerních hodinách a vyčkávat. Trpělivost je pro tento koníček velmi důležitá,“ radí Pavel Krásenský.

Poslechněte si celý rozhovor z přiloženého audiozáznamu.

autoři: Stanislava Brádlová , Anežka Kühnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.