Pavel Brümer – legenda českého country, rodák ze Šluknova a ústecký patriot

18. září 2023

Ve Šluknově se v roce 1946 narodila legenda českého country – zpěvák a banjista Pavel Brümer.

Společně s kytaristou Karlem Poláčkem a houslistou Janem Turkem založil v roce 1967 bluegrassovou skupinu Greenes. Později se změnila na Bluegrass Hoppers a po příchodu manažera Oskara Hahna začala od roku 1974 vystupovat pod názvem Fešáci.

Pavel Brümmer hrál s Fešáky až do roku 2001, kdy musel odejít ze zdravotních důvodů. Byl u tisíců koncertů, mnoha šňůr doma i v zahraničí i nejslavnějších desek, jakými se staly Ostrov Fešáků, Salon Fešáků, Fešáci 2000 nebo Pošta Fešáci 1. Z tohoto období také pochází Brümerovy známé písně Matterhorn nebo Dárek vánoční.

V roce 1989 založil společně se spoluhráči z Fešáků skupinu Nervové sanatorium, která se pak dle první desky přejmenovala na Cadillac. S Tomášem Linkou vydal dvě alba: Poslední soud a Život je jízda. A také sólové album Není nejhůř, jak se zdá. Zazpívala si na něm i slavná Věra Špinarová.

Několikrát si rovněž zahrál ve filmu. Jeho nejvýraznější rolí byla postava pivovarníka Sládka ve snímku Sedm hladových.

Ústecký patriot s nezapomenutelným hlasem bojoval celý život se silnou cukrovkou. Do muzikantského nebe navždy odešel v 69 letech v roce 2015. Také díky němu bylo Ústí nad Labem kdysi jedno z center českého country.

autor: Milan Knotek
Spustit audio