Páteční Noční linka: Naše příjmení a jejich původ

7. květen 2021

Napadlo vás někdy, co znamená vaše příjmení a jaký máte vy a vaše příjmení původ? Je to podle řemesla, druhu činnosti, vlastnosti povahy, vzhledu nebo podle jmen ptáků či květin? Zajisté nejste jediní a ani poslední, koho historie jeho příjmení zajímá.

Z hlediska historie lze začít tím, že samotná příjmení si lidé začali dávat zhruba od 14. století. Příjmení se tehdy mohla měnit například během svatby, stěhování, při změně povolání nebo dle charakteristiky, na základě které příjmení vzniklo. Dědičnost příjmení byla nařízena až patentem císaře Josefa II. v roce 1780. Dodejme, že všechna příjmení nejsou stejně častá, některá se v počtu příjmení vyskytují ojediněle, jiná často nebo velmi často. Mezi nejčastější příjmení u nás prý patří Novák, pak následuje Svoboda a Novotný.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.