Pasivní kuřáci jsou ohroženi kouřem stejně jako ti aktivní

Člověk, který kouří, má větší riziko výskytu rakoviny plic a močového měchýře. To je známý fakt. Že je na tom ale pasivní kuřák podobně jako ten aktivní, to už si nikdo z nás nepřipouští.

Až 20 tisíc lidí ročně se potýká se srdeční příhodou. Často je důvodem kouření. Ať už aktivní, nebo pasivní. Dá se polemizovat nad množstvím negativních látek, které pasivní kuřák vdechne a usadí se v plicních sklípcích a v plicní tkáni.

„Pasivní kouření je špatné stejně jako aktivní. Hlavní problém je, že za to pasivní kuřák nemůže, a to mi připadá po psychogenní a filozofické, že jste obtěžkán něčím, za co nemůžete a ani nechcete,“ uvádí MUDr. Iveta Petrová, kardioložka z ústecké kardiologické ambulance.

Je rozdíl, pokud vykouříme krabičku jednorázově na nějaké akci s přáteli, nebo jestli kouříme několik let desítky cigaret denně.

„Záleží především na tom, kolik cigaret naše tělo celkově vykouřilo. Kolik nikotinu a dalších škodlivých látek z tabáku se do těla dostalo, to je třeba zohlednit. Pokud člověk vykouří 20 cigaret jednorázově na nějaké akci, tak to jeho srdce poměrně pozná, protože na to není zvyklé.“ říká MUDr. Petrová.

Podle ní se nám zvedne krevní tlak, zúží se zornice a zřejmě se v tuhle chvílí zlepší naše pozornost. Druhý den nám pak bude pravděpodobně špatně.

Pokud nejste příležitostným kuřákem, záleží především na celkovém množství vykouřených cigaret, a také na tom, kolik máte v těle usazeného nikotinu a jiných škodlivých látek, které zužují cévy, ukládají se na plicích a zvyšuje riziko infarktu.

Jak se chovat po infarktu?

Pro to, abychom pomohli srdci, které je už jednou poškozené, je důležité korigovat hladinu cholesterolu, nekouřit a poslouchat rady lékařů.

„Záleží na tom, jaké následky ten infarkt zanechal. Pokud je to zdravý člověk, infarkt nezanechal stopy, ve smyslu srdečního selhání, tak je potřeba se pravidelně hýbat a po konzultaci s lékařem trénovat fyzickou zdatnost“ říká kardioložka.

Je také důležité si hlídat váhu. Pokud zatěžujeme tělo příliš, nejdříve to pocítíme na kloubech, ale stejně tak trápíme i své srdce.

I elektrické cigarety škodí!

Mnoho kuřáků přechází v posledních letech na elektronické cigarety, mylně se ale domnívají, že jsou zdravější.

MUDr. Petrová s touto domněnkou nesouhlasí: „Cesta ke zbavení se cigaret přes elektronickou cigaretu se domnívám není špatná volba. Co vadí kardiologům, plicním lékařům a neurologům nejvíce je obsah nikotinu. V elektronické cigaretě je mnohdy větší obsah nikotinu než v té klasické.“

Pozitivum vidí v tom, že z elektronické cigarety nevdechujeme dehet, který náplň neobsahuje. Tyto cigarety ale mohou obsahovat jiných škodlivých věcí, které vadí tělu.

autoři: Renáta Filipi , Kateřina Klabzubová
Spustit audio

Související