Pasecké muzeum získalo z Holandska velkolepý houslařský poklad

18. srpen 2016

Nevyčíslitelným pokladem se od 17. srpna může chlubit Památník zapadlých vlastenců v Pasekách nad Jizerou. Tato krkonošská víska se proslavila svoji houslařskou školou a právě houslí se tento poklad týká ‒ jde totiž o 17 nástrojů a kompletní vybavení houslařské dílny.

Dar přicestoval z Holandska od vnuka Josefa Vedrala, paseckého rodáka a pokračovatele houslařské školy, který odsud odešel na počátku 20. století a um krkonošských houslařů předával v západní Evropě.

Dar od vnuka Josefa Vedrala předčil očekávání

Obsah modré dodávky, která ve středu ráno do Pasek přijela, předčil očekávání. Pan Scheibal totiž k avízovanému daru ještě leccos přidal.

Do vybalování se hned v autě nadšeně pustila Andrea Bariaková z paseckého muzea. „To je nádhera,“ byla její první slova po té, co se pod molitany po otevření dveří začaly objevovat futrály s nástroji, krabice s nářadím a v rohu trůnící verštaty – pracovní houslařské stoly.

Josef Vedral

„Já se přiznám, že jsem nemohla dospat, protože už večer jsem věděla, že to je v Čechách. Tak jsem se těšila na ráno, až to dorazí a budu se moci podívat, co jsme všechno dostali, na to jak to rozbalíme a pokoukáme se na to,“ říká Andrea Bariaková.

Nadšení se stupňovalo, protože už při prvotní prohlídce viděla nečekané věci.

Nečekaný byl i okamžik, kdy se muzejníci o daru dozvěděli. Andrea Bariaková byla s panem Scheibalem v kontaktu už od roku 2003, kdy do paseckého muzea přivezl jako dar housle z roku 1874 po zakladateli pasecké houslové školy Josefu Metelkovi. Když se telefonicky ozval nyní, byla na dovolené a pan Scheibal se podle slibu ozval po dvou týdnech znovu.

Vlastní převoz a darovací smlouva. To byly jediné dvě podmínky štědrého dárce. A vlastní převoz vzali v Krkonošském muzeu doslovně a vypravili do Holandska auto.

„Nechtěli jsme to svěřit někomu cizímu, ale být si u toho sami a také zdokumentovat tu dílnu a ateliér, protože dům je již prodaný a pak bychom se tam již nedostali. Proto do Holandska vyrazilo auto správy se dvěma našimi pracovníky,“ vysvětluje ředitelka Krkonošského muzea ve Vrchlabí Blanka Zázvorková.

Houslařský poklad mohou Pasekám závidět i v Praze

Nyní probíhá evidence všech darovaných věcí, mezi kterými jsou stoleté housle i violy a dokonce také mandolíny, protože Josef Vedral byl nejen mistr houslař, ale také sběratel. A tak jedna z mandolín vznikla již kolem roku 1770. V krabicích se nachází také veškeré houslařské náčiní ‒ od prstových hoblíků přes dláta, pilníky, pily, svorky, kladívka či utahováky.

Exponáty se stěhují do depozitáře

Vzácností jsou podle Bariakové darované laky, které jsou tajemstvím každého houslaře. „Stejně tak ty smrkové a javorové desky jen tak nezískáte, to vám také žádný houslař nedá,“ dodává Bariaková. Zkrátka takový dar mohou Pasekám nad Jizerou závidět i v Praze.

„Dnešní den je pro Paseky vlastně takový historický mezník, protože se dá říct, že se historie vrací do Pasek. A ty velice cenné housle nabydou v Pasekách hodnotu, protože tady mají své kořeny,“ říká potěšená starostka Pasek nad Jizerou Hana Růžičková.

Exponáty nyní musí projít rukama restaurátorů. Kdy je uvidí veřejnost není zcela jasné. Pokud muzeum dostane požadovanou dotaci, bude se Památník zapadlých vlastenců příští rok opravovat. Pokud ne, tak na jaře by mohla být v Pasekách nová nádherná výstava.

Spustit audio