Panelový dům na Severní Terase se chce odpojit od centrálního rozvodu tepla. Ušetří prý statisíce

14. září 2017
Sídliště Severní Terasa v Ústí nad Labem

Skoro 250 000 korun ročně chtějí na platbách za teplo ušetřit obyvatelé jednoho domu v ústeckém obvodu Severní Terasa. Chtějí si postavit vlastní plynovou kotelnu. Pro stavební povolení potřebují souhlas obvodu s věcným břemenem kvůli komínu, který bude nad městským pozemkem. Radní obvodu nejdříve souhlasili, později své rozhodnutí zrušili. Obyvatelům domu nakonec pomohli zastupitelé.

S přípravami výstavby začalo společenství vlastníků bytů na jaře 2013. Stavební povolení dostalo loni v prosinci, proti němu ale mělo námitky Tepelné hospodářství města Ústí nad Labem, od kterého se chce dům odpojit.

Předseda společenství Jaroslav Šimanovský popsal, co následovalo: „Kraj, jako nadřízený orgán, chtěl doplnění projektu o odpojení, a smlouvu o smlouvě budoucí na věcné břemeno – na komín, který bude nad pozemkem městského obvodu. V dubnu proběhla rada, kde bylo jednomyslně odsouhlaseno, že tedy ano. Takže se smlouva napsala a podepsala.“

Společenství vlastníků tak splnilo požadavky úřadu a podle Šimanovského opět dostalo stavební povolení. Zatím není pravomocné, protože se Tepelné hospodářství opět odvolalo. Koncem srpna radní tento souhlas zrušili. Spolu s místostarostou Pavlem Dufkem hlasoval Lukáš konečný – oba za Ústecké fórum občanů, a také Michal Ševcovic za hnutí PRO Sport a Zdraví.

Nespokojení obyvatelé na jednání zastupitelstva požadovali vysvětlení změny postoje.

Pavel Dufek vysvětlil jeden z hlavních důvodů, proč revokaci navrhl: „V rámci územního plánu chceme vymezovat místa, kde by mohly být další parkoviště, a prostranství u krajů panelových domů jsou k tomu velmi vhodné. Z diskuze na magistrátu okolo nového územního plánu vzešel také požadavek, abychom si tyto prostory nechali jako územní rezervu právě na toto.“

Ani jeden ze tří obvodních radních, kteří zrušení souhlasu se smlouvou odhlasovali, tehdy podle vlastních slov o už podepsané smlouvě nevěděli. Zastupitelé nakonec srpnové usnesení rady zrušili - ponechali tedy dubnový souhlas. Hlasování se zdrželi Pavel Dufek a Lukáš Konečný.

Obyvatelé domu ještě nemají vyhráno

Nezvyklý krok, kdy zastupitelstvo zruší usnesení radních, přivítal Jaroslav Šimanovský: „Spokojenost určitě, samozřejmě boj ještě máme před sebou, protože teď se čeká na rozhodnutí kraje.“

Teplené hospodářství města Ústí nad Labem se stavebních řízení v podobných případech podle jednatele Ivana Holky účastní hlavně proto, aby se technicky i finančně vyřešilo odpojení domu od centrálních dodávek tepla.

„Pokud se odpojím od centrálního zdroje, tak musím hradit náklady na odpojení, které mohou být i vyšší – to záleží na jednotlivých případech. Za poslední tři roky od nás odešel jeden odběratel, který přešel na plynovou kotelnu. Nedá se mluvit o trendu, nicméně v souvislosti s klesající cenou plynu ten trend může nastat,“ myslí si Ivan Holka, jednatel Tepelného hospodářství města Ústí nad Labem, které dodává teplo do zhruba 26 tisíců domácností a městských organizací.

  • Aktuální dění
  • Zpráva