Památky v Ústeckém kraji můžou být různé – třeba mezi ně patří i něco, co si ani neumíte představit
Dědictví po minulých generacích, připomínka toho, co bylo, velká chlouba ale také velká starost a černá díra na peníze. To všechno lze říct o různých památkově chráněných objektech. Možná se to málo ví, ale v Ústeckém kraji je jich opravdu hodně. Kolik přesně, to ví ředitelka Památkového ústavu v Ústí nad Labem Lucie Radová.
Památková péče má v dnešní době dvě složky. Památkový ústav je zaprvé v pozici experta, který dává odborný posudek. Tento posudek se řídí jenom tím, co je pro danou památku nejlepší. Druhou složku tvoří úředníci na městech, kteří zohledňují například ekonomické možnosti investora, a další požadavky jako je třeba bezbariérovost nebo hasičská opatření.
Jedním z nejvyšších počtů nemovitých památek v České republice se může chlubit právě Ústecký kraj. V současné době se jich v něm eviduje 2500. „V kontextu celé republiky je v tomto Ústecký kraj opravdu výjimečný – odráží to naši bohatou historii. V minulosti šlo o bohatý region, s tím ruku v ruce stoupá i četnost historicky cenných objektů,“ vysvětluje Radová.
V Ústeckém kraji je přes 250 památek na seznamu ohrožených
Kromě standardních památek, jako jsou městské domy, hrady, zámky, zříceniny nebo kostely můžeme mezi památky zařadit třeba i remorkér Beskydy, novinovou trafiku v Žatci a další, například židovské památky.
„I když máme takových objektů mnoho, spousta z nich je na seznamu ohrožených památek. Tento seznam vede památkový ústav a je platný pro celou republiku. V Ústeckém kraji na něm najdeme 257 položek.”
Podle Lucie Radové je v současné době je velké množství měst, obcí, občanských sdružení nebo i jednotlivců, kteří se hlásí k památkám jen proto, aby je zachránili. Zachraňují se takto kostely nebo podstávkové domy.
Jak se historický objekt dostane na seznam ohrožených památek? Jak by se s takovými nemovitostmi nemělo pracovat? A je lepší špatně opravená památka, nebo ruina? Poslechněte si celý rozhovor v přiloženém audiozáznamu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.