Oživování kapliček a božích muk podmalbami na skle - Jiří Honiss z Opalic

27. březen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Boží muka

Jiří Honiss z jihočeských Opalic je sice původní profesí železničář, ale už léta se věnuje jednomu z nejstarších uměleckých řemesel: podmalbě na skle. 

Jde o specifickou techniku malby na rubovou stranu skla za studena a zrodila se už v Byzatské říši, odkud se dostala ve 13. a 14. století do klenotnických dílen v Itálii a odtamtud se rozšířila po celé Evropě, kde díky sklářům zlidověla. 

Podmalba do skla - trojice

K největšímu rozmachu podmalby u nás došlo ve 2. polovině 18. století a námětem byly hl. náboženské motivy a obrazy světců. Dnes se podmalbě věnuje jen hrstka umělců a Jiří Honiss za svůj um dostal od ministerstva kultury titul „nositel tradice lidového řemesla“.

V loňském roce se rozhodl zrenovovat v jižních Čechách poblíž hranic s Rakouskem desítku kapliček a božích muk a oživit je obrazy světců. Vydejte se s námi na pouť po zapomenutých koutech jižních Čech a poslechněte si auiozáznam.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová