Ovoce mangostan si v jihovýchodní Asii vysloužilo přezdívku ovoce bohů
Ovoce mangostan je doma v jihovýchodní Asii, kde si vysloužilo přezdívku ovoce bohů. Plody jsou plné antioxidantů a v tradiční asijské medicíně ho využívají k léčbě mnoha nemocí.
Plody stále zeleného stromu mangostanu jsou kulaté, tmavě fialové bobule o průměru přibližně osm centimetrů. Pod slupkou je bílá dužina, která je rozdělena na čtyři až osm dílků s jadérky, která se ale nejedí. Dužina je lahodná, šťavnatá, sladkokyselá.
Mangostan lze použít do kompotů, marmelád, džusů, i koktejlů. Jeho plody jsou velmi bohaté na antioxidanty. Obsahují ale i bílkoviny, vitamin C a vápník.
Mangostan se používá v tradiční medicíně v Asii, zejména v Thajsku, na Filipínách, v Indii a Číně. Tam využívají mangostan jako antibiotikum a antiparazitikum, při hojení ran, léčbě tuberkulózy, malárie, při zánětech uší, nosní sliznice, dýchacích cest, při zánětech močových cest, střevních potížích, k posílení imunity a při žaludeční nevolnosti.
U nás je k dostání například ve formě prášku, který si můžete rozmíchat třeba v džusu.
Související
-
Durian je ovoce bohaté na vitamíny i minerály. Bohužel ale také silně zapáchá
Durian je ovoce nejen lahodné, ale i bohaté na vitamíny a minerály. Jeho popularitu ale mírně kazí to, že nevábně voní.
-
Čínský hořký meloun: tohle „ovoce dlouhověkosti“ není pro každého
Hořkému melounu se říká také hořká tykev nebo divoká okurka. I přes jeho chuť bychom ho měli do svého jídelníčku začlenit – obsahuje totiž mnoho zdraví prospěšných látek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.