Ornitologové spolupracují s farmáři na záchraně kriticky ohroženého sýčka obecného

26. říjen 2023 08:37

Ornitologové letos na severozápadě Čech na pomezí Ústeckého a Středočeského kraje napočítali 74 mláďat kriticky ohrožených sýčků obecných. Ve srovnání s loňským rokem jde o mírný nárůst. Přesto ale tyto vzácné sovy nemají vyhráno.

Na záchranu těchto malých sov, typických pro českou zemědělskou krajinu, byl v roce 2020 vypsaný dokonce záchranný projekt. Počet jedinců se ale podle koordinátora záchranného projektu Martina Šálka nedaří výrazně zvýšit a sýčkovi tak nadále hrozí, že v Česku úplně vymizí.

V tuzemsku zbývá posledních 100 párů. „Sýčkové žijí jen na pár místech napříč celou Českou republikou. Tady, v severozápadních Čechách, je ta největší, jádrová populace – hnízdí zde přibližně 70 procent všech našich sýčků. Další, menši populace jsou na Plzeňsku, na jižní a na střední Moravě, to je všechno,“ doplňuje Šálek.

Ubývá pestré krajiny a s ní i sýčků

Důvodů, proč sýčka obecného za posledních 50 let tak razantně ubylo, je hned několik. Tím hlavním je ztráta pestré zemědělské krajiny. Zvířata navíc na velkých lánech nemají kde hnízdit ani co lovit.

Dalším důvodem je velká úmrtnost mláďat – z 10 narozených se dospělosti dožije jen několik jedinců.

Základem pro návrat sýčků je zlepšení jejich životních podmínek. Podle vědců tito ptáci vyhledávají pole s nižším porostem, kde může lépe lovit. Ornitologové se proto snaží spolupracovat se zemědělci v okolí hnízdišť. Cílem je také snížit množství aplikovaných pesticidů, které snižují množství potravy pro sýčky.

Výsledky projektu Zachraňme sýčky budou známy v roce 2024

Velké množství mláďat také často zbytečně uhyne v rourách, sudech a dalších technických pastech v areálech zemědělských usedlostí. Například zemědělec Antonín Štěpanovský se proto snaží zlepšit životní podmínky sýčků v okolí své farmy v Radešínku.

„Například jsem nechal nainstalovat budky, kde může sýček hnízdit a v období, kdy je vylétávání mláďat, jsem obezřetnější – během dne se třeba kouknu, jestli náhodou nejsou někde pod sklem nebo jestli nejsou vypadlí z hnízda, abych jim případně pomohl,“ popisuje Štěpanovský.

To, jestli byl rozsáhlý záchranný projekt Zachraňme sýčka úspěšný, se dozvíme příští rok v dubnu, kdy projekt končí. Jeho pokračovaní ale zatím podle ornitologů naplánované není.

Spustit audio