Okurky jsou skvělou letní zeleninou – dodají tělu vodu a minerály
Okurky jsou oblíbenou zeleninou, která se v horkých letních dnech hodí nejen do salátů. V poslednních letech se z okurek stále častěji dělá i okurková limonáda.
Okurky se dají celkem snadno pěstovat – dokonce i v květináči na balkóně. Jen je potřeba je svědomitě zalévat. Jsou ale samozřejmě k dostání i na farmářských trzích.
Pro obsah vody jsou ideální letní osvěžující potravinou. Ty salátové jsou delší a válcovité, nakládačky jsou zase kratší, křupavější a mají v sobě menší semínka.
Okurky mají nízký obsah kalorií. Pokud sledujete svou hmotnost nebo se snažíte zhubnout, mohou být pro vás skvělým doplňkem stravy. Obsahují navíc také vlákninu, která napomáhá regulovat trávení.
Kromě toho okurky obsahují některé živiny, jako jsou vitamíny C, K a A, hořčík, draslík a antioxidanty. Tyto látky mají příznivý vliv na zdraví, podporují imunitu, zdravé kosti, zrak a kardiovaskulární systém.
Okurkami proti únavě
Okurky jsou také dobré pro vaši pokožku. Díky obsahu křemičitého oxidu pomáhají odstranit odumřelé kožní buňky a zlepšují texturu pleti. Okurkové plátky ošetří podrážděnou nebo spálenou pokožku, chladí a zklidní.
Kulaté plátky okurek zkuste na oteklé nebo unavené oči. Stačí si na několik minut položit plátky okurek na zavřená víčka. Při přípravě okurkového salátu můžete tedy část okurek oloupat a použít je při péči o pleť.
Související
-
Znojemské „jednosklenicové“ okurky
Znáte to – připravíte nálev na okurky a buď se vám pak na jednu sklenici nedostane, nebo naopak nálev zbyde. Tohle je tip, který nezklame – rozpočítané ingredience ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.