Okresní soud v Mostě hledá přísedící. Potřebuje jich 142

14. září 2017
Okresní soud v Mostě

Okresní soud v Mostě hledá přísedící na následující čtyřleté období od roku 2018. Celkem jich potřebuje 142. Volí je zastupitelé větších měst okresu. Více než 80 jich vyberou v Mostě, zbytek pak v Litvínově, Lomu a v Meziboří. Někteří z těch, kterým končí mandát, ho ale složit nemohou – zmařili by tím několikaletou práci soudců v jednotlivých kauzách.

„Chodím tam proto, že změním klima. V práci jsem pořád mezi dětmi a tam jsem mezi dospělými. Dělám to už 20 let,“ říká soudní přísedící mosteckého soudu Svatava Fleischmannová, povoláním učitelka na základní škole. Často několikahodinové sezení v jednací síni ji baví. „Vidím, co se řeší u soudu a pořád něco nového poznávám,“ konstatuje.

Předseda okresního soudu Most Martin Beneš popisuje, ve kterých soudních případech se přísedící uplatní: „Účastní se některých trestních řízení, s civilních řízení pak v řízeních ve věci pracovně-právních nároků.“

Zajímalo nás, jestli je jejich funkce čistě formální, nebo mají v praxi možnost rozhodnutí soudu ovlivnit. „Přísedící je laický soudce, takže má váhu jednoho hlasu v tříčlenném senátu,“ konstatuje Beneš.

S tím souhlasí i Svatava Fleischmannová: „Dokonce jsme už i jednou změnili ten soudní výrok, že jsme byli dvě přísedící proti jednomu soudci.“

Na listopadových zastupitelstvech ve městech na Mostecku budou volit přísedící na další 4 roky. Nejvíc, 82, jich budou volit v Mostě. „67 přísedících z předchozího období souhlasilo s tím, že přejdou plynule do tohoto nového období. 15 přísedících bude nových,“ doplnil mluvčí města Petr Baraňák.

Zájemců o post přísedícího není podle mosteckého magistrátu moc. „Pobírají zhruba 150 korun za den hrubého. Z toho musí odvést zdravotní a sociální pojištění,“ dodává Baraňák.

Soudní přísedící musí být starší 18 let, mít čistý trestní rejstřík a negativní lustrační osvědčení.

autor:Jan Beneš
  • Aktuální dění
  • Zpráva