Ohroženi hmyzem? Neobvyklá setkání po 40 letech

Co jsou to feromony? Kdo termín „feromon“ použil jako první? A z jakých řeckých slov byl tento termín odvozen?

Knihu Jana Žďárka „Ohroženi hmyzem? Neobvyklá setkání po 40 letech“ z produkce nakladatelství Academia můžete získat, pokud správně zodpovíte naši soutěžní otázku.

Své odpovědi posílejte na adresu planetarium@rozhlas.cz. Nezapomeňte přitom uvést své plné jméno a poštovní adresu, abychom věděli, kam případnou výhru poslat. Máte na to čas do neděle 26. září. Hodně štěstí!

Správná odpověď na minulou otázku

Nejslavnějším nálezem z výzkumů známého badatele, speleologa a také archeologa Karla Absolona je soška Věstonické venuše. Kdy přesně byla objevena, kdo ji vykopal a kde byl v době nálezu sám Absolon?

K nálezu Věstonické venuše došlo 13. července roku 1925, podle svědka nálezu geologa Zdeňka Jaroše v 16 hodin a 45 minut. Bezprostředním nálezcem sošky byl vedoucí dělník Josef Seidl, a to za přítomnosti vedoucího vykopávek Emanuela Danii. A kde tedy byl Karel Absolon? Jak píše v nedávno vydané knize o Absolonovi archeolog Martin Oliva, „v době nálezu Venuše byl Absolon na studijní cestě po francouzských krasech, na níž pak setrval ještě dva a půl měsíce. Nemohl tedy režírovat mediální kampaň, kterou by kolem tohoto nálezu jistě rád rozvířil.“ První informace o nálezu Venuše se tak na veřejnost dostaly bez jeho přičinění, což Absolon nelibě nesl…

Knihu Petra Zajíčka, Martina Olivy a Petra Kostrhuna „Karel Absolon. Objevitel, manažer, vědec“ z produkce nakladatelství Academia od nás za správnou odpověď dostane paní Hana Kozojedová z Opařan. Gratulujeme!

kniha, čtenář, knihy, literatura

O soutěži

Každý měsíc hrajeme o hodnotnou novou knihu. Soutěžní otázku uslyšíte na konci každého pořadu a její znění najdete i na tomto místě. Knihu vyhraje ten z vás, jehož odpověď bude co nejpřesnější a nejúplnější (není-li stanoveno jiné kritérium). Správné znění odpovědi spolu se jménem výherce se dozvíte přímo v pořadu a také zde, na našem webu.