Oheň ničil, příroda léčí. České Švýcarsko se mění před očima, potvrzuje mluvčí národního parku

Od zničujícího požáru v Českém Švýcarsku uběhly již čtyři roky. Mluvčí národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov vysvětluje, že požár měl i pozitivní dopady. 

Dříve živá, zelená krajina se v roce 2022 během pár dní proměnila ve spáleniště. Krátce po požáru se na spáleništích začaly objevovat jen osamocené rostliny, pak se spustila zelená lavina. Obdivuhodným překvapením se staly houby šupinatky, jejichž klobouky dosahovaly průměru 30 centimetrů.

Požár pomohl urychlit proměnu krajiny k přírodě bližšímu lesu. Na velké ploše národního parku se nacházely rozsáhlé porosty monokultur vysázené lidmi. Správa národního parku cílí na obnovení původní podoby lesní krajiny a požár tomu paradoxně, i přes velké škody, pomohl.

I přes to, že jsou dodnes části parku stále uzavřené, se podařilo spoustu stezek otevřít veřejnosti. Mluvčí Salov zmiňuje například přístup k Pravčické bráně od Mezní louky, oblíbenou Edmundovu či Divokou soutěsku.

Relativní novinkou parku je vyhlídková plošina Fénix na Mlýnské cestě, která se nachází uprostřed spáleniště. Najdete tam výstavu velkoformátových fotografií, přibližující proces obnovy krajiny po katastrofě.

Jaké chyby turisté dělají při nahlašovaní požáru? Kam zamířit na nová místa v Českosaském Švýcarsku, někdy i za hranice? Nejen to se dozvíte z přiloženého audiozáznamu celého rozhovoru.

Spustit audio

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.

František Novotný, moderátor

setkani_2100x1400.jpg

Setkání s Karlem Čapkem

Koupit

Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.